Ocena brak

Szczodrzeniec purpurowy

Autor /Danisz Dodano /10.02.2012

 

Wygląd: Nieciernisty płożący się krzew 10-60 cm wysokości, z cienkimi, podnoszącymi się, nagimi gałęziami. Młode ga-I łązki zielone, skąpo owłosione, rózgowate. Liście luźno skrętoległe, na krótkopędach pęczkowało skupione, z nagimi, rynienkowaty-mi ogonkami 1-3 cm długości, 3-listkowo pierzaste; listki 15-25 mm długości i 5-10 mm szerokości, odwrotnie jajowate, na wierzchołku zaokrąglone lub tępe i z nasadzonym krótkim ostrzem, skąpo owłosione do nagich, nie-bieskozielone.

Przylistków brak. Kwiaty pur-purowoczerwone (nazwa!), 8-12 mm średnicy, na krótkich szypułkach, wyrastają po 1--3 w pachwinach liści zeszłorocznych pędów i razem tworzą groniasty kwiatostan.

Szypułki 3-5 mm długości, nagie, z dwoma lancetowatymi podkwiatkami. Kielich 7-10 mm długości, rurkowaty, 2-wargowy, brunatnoczerwony; tylko brzeg kielicha jest gęsto kutnerowato owłosiony.

Żagielek w środku z ciemnoczerwonym rysunkiem, 15-25 mm długości i 10-12 mm szerokości, odwrotnie jajowaty, na wierzchołku zaokrąglony i lekko wycięty, owłosiony tylko na paznokciu. Łódeczka krótsza od żagielka i skąpo owłosiona.

Strąk 20-45 mm długości i 4-5 mm szerokości, podłużny, płaski, lekko sierpowaty, nagi, czarnofioletowy, z licznymi jajowatymi, płaskimi, żółtobrunatnymi, błyszczącymi nasionami opatrzonymi wyrostkiem (elajosomem).

Siedlisko: Na skalnych zboczach, murawach i w świetlistych lasach. Preferuje suche wapienne gleby w ciepłych położeniach. Na niżu i w górach, dochodzi do 1500 m n.p.m.

Rozmieszczenie: Od południowych i południowo-wschodnich Alp poprzez północną część byłej Jugosławii do północnej Albanii. W Polsce bywa hodowany jako roślina ozdobna.

Okres kwitnienia: Od maja do lipca.

Podobne prace

Do góry