Ocena brak

Szachownica cesarska

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Zdania na temat tego, czy Z warto sadzić szachownicę cesarską w ogrodzie, są podzielone. Zapach, jaki wydaje cała roślina, jej kwiaty, liście i mająca 15 cm średnicy cebula, jest określany jako woń piżma, skunksa, czosnku czy mokrego futra. Jednak wykręcający nos zapach rekompensuje z nawiązką majestatyczne piękno kwiatów tej rośliny. Szachownica cesarska to jeden z najpiękniejszych przedstawicieli rodziny liliowatych. Nad okółkiem kwiatów wyrasta dostojny pęk liści. Wspaniale wygląda więcej okazów posadzonych razem. Sadząc tę roślinę pamiętajmy, że osiąga ona 1,2 m wysokości, więc wymaga odpowiednio dużej donicy.

Można ją wykorzystać do podkreślenia brzegów ścieżki wiodącej w głąb ogrodu. Dodatkowym powodem, dla którego lepiej posadzić szachownicę w pewnym oddaleniu od domu, jest to, że obumierające po okresie kwitnienia listowie nie jest wówczas tak widoczne. Oprócz prezentowanego na zdjęciu gatunku o pomarańczowych kwiatach, dostępne są kultywary: żótły ('Lutea') i czerwony ('Rubra'). Jeżeli komuś nie przeszkadza przykry zapach, może uprawiać tę roślinę w chłodnej oranżerii.

Jak na roślinę pochodzącą z Indii, Afganistanu i Iranu, jest wyjątkowo odporna na mróz. Najlepiej rośnie na dworze, w chłodzie.

Szachownicę sadzimy w mocno nasłonecznionym miejscu.

Cebule w doniczkach podlewamy obficie, czekając z kolejnym podaniem wody, aż kompost będzie niemal suchy. Gdy liście zaczną żółknąć, pozwalamy podłożu wyschnąć i nie podlewamy rośliny aż do jesieni.

Ta kwitnąca wiosną roślina nie wymaga zwiększonej wilgotności.

Na wiosnę, gdy tylko pojawi się świeży przyrost, podajemy uniwersalny nawóz z dużą zawartością fosforu (P).

Cebule sadzimy w doniczkach lub do gruntu jesienią, zaraz po zakupie. Obchodzimy się z nimi bardzo ostrożnie. Stosujemy podłoże dobrej jakości, około 1/4 składające się z piasku ogrodniczego, najlepiej o pH wynoszącym od 6,0 do 7,5. Umieszczamy cebule na głębokości 20 cm, na warstwie piasku ogrodniczego i w odstępach wynoszących 23-28 cm. Przed przykryciem cebul ziemią, obsypujemy je wokół piaskiem.

Chociaż szachownica nie lubi wszelkich ingerencji, co trzy lata należy wykopać cebule i podzielić je. Robimy to latem, gdy listowie całkowicie opadnie.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wirusy Kupujemy cebule najlepszej jakości, gdyż rośliny z rodziny liliowatych są podatne na wiele chorób wirusowych. 

Botrytis Jeśli pojawi się sara pleśń, stosujemy odpowiedni insektycyd.

Podobne prace

Do góry