Ocena brak

Świecka pieśń jednogłosowa

Autor /DariuszZeSpychowa Dodano /05.04.2013

Świecka pieśń jednogłosowa pojawiła sie ju przy koncu pierwszego tysiaclecia. W okresiewczesnego sredniowiecza swiecka muzyka ludowa wiae sie z postaciami tzw. mimów,histrionów, onglerów, goliardów, wagantów, szpilmanów (na Rusi: skomorochów).

W Polsce muzyków wedrownych, którzy byli jednoczesnie wesołkami, akrobatami i błaznami,nazywano rybakami. Wedrowali oni gromadami z miejsca na miejsce, biorac udział wuroczystosciach i zabawach ludowych, przenikali te do klasztorów i kosciołów, gdzie jednakbyli karceni za poganskie elementy w swoich wystepach. Najbardziej niesforni muzycy bylizmuszeni do wiecznych wedrówek, przesladowani zarówno przez władze swieckie, jak i Kosciół.

Spokojniejsi natomiast utrzymywali sie przy dworach w słubie moniejszychrycerzy i panów feudalnych jako ich menestrele lub giermkowie. Jeszcze inni osiadali wmiastach, gdzie stawali sie muzykami miejskimi, łaczacymi sie z czasem w cechy. Swieckapiesn jednogłosowa - jedyny rodzaj muzyki uprawiany wówczas poza kosciołem - cechujewieksza ni w piesni koscielnej rytmicznosc, wieksza swoboda linii, pewna regularnosc frazoraz ludowy charakter melodii, wiaacy sie z luzno ujetym tekstem. Pojawienie sie swieckiejpiesni nie było przypadkiem w dziejach muzyki.

Wyjscie muzyki ze swiatyn, gdzie nadalrozwijały sie, i to bardzo kunsztownie, rónorodne jej formy, znajduje swoje wyjasnienie wepoce. Europa jest zagroona: na południu mahometanie, na północy i zachodzieNormanowie, na wschodzie Hunowie i Tatarzy - podbój Europy wisiał na włosku. Duchowniniejako wycofali sie z gry, a po nich rzady przejmuja zbrojni meowie. Nastepuje epokarycerstwa feudalnego.

Podobne prace

Do góry