Ocena brak
Świat islamu po II wojnie światowej. Konflikt bliskowschodni - Emiraty Zatoki Perskiej. Oman
W latach 60-tych niepodległość uzyskały protektoraty brytyjskie: Bahrajn (emirat pod władzą dynastii Halifa), Katar (emirat pod władzą dynastii Tan(), w 1971 zaś z 7 szejkatów na wybrzeżu Zatoki Perskiej i Zatoki Omańskiej powstała federacja pod nazwą Zjednoczone Emiraty Arabskie zdominowana przez największy z szejkatów - Abu Żabi (Abu Dąbi).
Wszystkie wyżej wymienione kraje są dziś dobrze prosperującymi państwami naftowymi, w szybkim tempie modernizującymi się. Oman rządzony jest od kilkuset lat przez dynastię, która niegdyś panowała także w Zanzibarze.
W okresie międzywojennym wewnętrzne rejony Omanu znalazły się pod władzą imamów - teokratycznych władców z z siedzibą w Nizwa. Władza sułtańska ograniczona została do stołecznego Maskatu. W Maskacie rządził anachroniczny despota, sułtan Said bin Tajmur (1932-1970).
W kraju tym nie było gazet. Przestępstwem było posiadanie nie tylko radioodbiornika, ale i okularów. W latach 50-tych sułtan Maskatu z pomocą brytyjską (związany był systemem traktatów z W. Brytanią) rozpoczął wojnę przeciw władcom Nizwy, która po paru latach zakończyła się podbojem imamatu.
Po obaleniu Saida przez jego syna Oabusa (1970) w Omanie zaczęła się stopniowa modernizacja kraju.
Podobne prace
-
Świat islamu po II wojnie światowej. Konflikt bliskowschodni - Naser u władzy w Egipcie
-
Świat islamu po II wojnie światowej. Konflikt bliskowschodni - Inwazja Kuwejtu i wojna w Zatoce Perskiej
-
Świat islamu po II wojnie światowej. Konflikt bliskowschodni - Wojna wyzwoleńcza w Algierii
-
Świat islamu po II wojnie światowej. Konflikt bliskowschodni - Afryka Północna