Ocena brak

Substancja międzykomórkowa chrząstki

Autor /Irmina674 Dodano /22.08.2013

Substancja międzykomórkowa tkanki chrzęstnej zbudowana jest z jednorodnej substancji podstawowej i włókien. Głównymi składnikami substancji podstawowej są kwas hialuronowy oraz proteoglikany bogate w chondroitynosiarczany (chondroityna A i C) i siarczan keratanu. Substancja podstawowa ma też dużo chlorku sodowego, wody oraz występują w niej białka niekolagenowe. W miarę starzenia się w substancji podstawowej zwiększa się ilość siarczanu keratanu. Obecność reszt cukrowych siarczanów chondroityny i siarczanu keratanu decyduje o zasadochłonności substancji podstawowej oraz wpływa na twardość i sprężystość chrząstki (dzięki wiązaniu dużej ilości cząsteczek wody).

Substancja podstawowa chrząstki pełni następujące funkcje:

  • mechaniczną (twardość oraz sprężystość, dzięki której chrząstka jest wytrzymała na ściskanie)

  • pośredniczy w wymianie substancji odżywczych między naczyniami ochrzęstnej a chondrocytami.

Włókna substancji międzykomórkowej to włókna kolagenowe, występujące w chrząstce szklistej i włóknistej, bądź sprężyste w obrębie substancji międzykomórkowej chrząstki sprężystej. Występowanie włókien kolagenowych substancji międzykomórkowej powoduje, że jest ona dwułomna, czyli anizotropowa i kwasochłonna ( włókna mają charakter zasadowy dzięki grupom amonowym i dlatego wiążą barwniki kwaśne).

W zależności od rodzaju i ułożenia włókien, ilości i organizację substancji podstawowej oraz pełnionej funkcji wyróżnia się chrząstkę szklistą, włóknistą i sprężystą.

Podobne prace

Do góry