Ocena brak

Styl jako instrument różnicowania produktu globalnego: zegarki Swatch

Autor /Aliniak Dodano /07.02.2012

Dominacja Szwajcarii, która swego czasu wytwarzała większość zegarków na świecie, zachwiała się w wyniku ataków ze strony konkurencji, która opanowała rynek tanieli zegarków. Pierwszym konkurentem był Timex, amerykańska firma, która /. sukcesem wprowadziła na rynek proste, niezawodne i niedrogie zegarki na rękę. Potem Japończycy wprowadzili swoje w ysoce precyzyjne, elektroniczne zegarki cyfrowe. Jeszcze później producenci z Hongkongu zalali rynek tanimi imitacjami zegarków japońskich i szwajcarskich. Szwajcarom udało się utrzymać pozycję tylko na rynku drogich, modnych zegarków jubilerskich, takich jak: Rolex. Piaget czy Longines.

W 1981 roku. ETA - lilia największego w Szwajcarii producenta zegarków - zainicjowała przedsięwzięcie, które doprowadziło do stworzenia popularnych obecnie zegarków Swatch. Nazwa Swatch jest połączeniem _S" i „Watch". czyli Swiss Watch (zegarek szwajcarski). Swatch to lekki. wod<wxlporny, wstrząsoodporny, analogowy zegarek elektroniczny, sprzedawany zawsze razem z niezwykle kolorowym, pomysłowo zaprojektowanym plastikowym paskiem. Ceny wahają się od S40 do $100. Jest artykułem mody. przeznaczonym dla ludzi młodych, aktywnych i idących z postępem. Zegarek Swatch jest produkowany na jednej, w pełni zautomatyzowanej, taśmie montażowej. Składa się tylko z 51 części, co warunkuje jego płaski kształt i niski koszt. W ostatnich latach, jednostkowe koszty produkcji nieustannie spadały i wynoszą obecnie około $5.

Swatch jest sprzedawany w ponad trzydziestu krajach. Ponad 50% sprzedaży realizowane jest w Stanach Zjednoczonych. Początkowo zegarki te były oferowane w sklepach jubilerskich i salonach mody, teraz sprzedawane są także w bardziej luksusowych domach towarowych, ale nigdy w sklepach dyskontowych. Na terenie wielu domów towarowych. Swatch tworzy nawet własne stoiska „Swatch Shops", gdzie oferuje również inne produkty, takie jak okulary przeciwsłoneczne i futerały, zachowujące wzornictwo Swatch i sprzedawane w całości w otoczeniu typowym dla tej lirmy.

Podobne prace

Do góry