Ocena brak

STRÓJ

Autor /Mironieg Dodano /17.04.2012

Dawn. ozdoba, przybranie (głowy kobiecej), ubieranie się, strojenie się; dawn. rząd koński; dawn. sposób, wzór, modła; ubiór, zwł. odświętny, strojny; por. Ubiór.

Strój Adamowy zob. Adam. Strój babiloński zob. Babilon. Strój bobrowy wydzielina gruczołów napletkowych bobra występujących parzyście u obu płci, służąca im do wabienia się wzajem; wysuszony strój, castoreum, uważany dawniej za lek uniwersalny i dlatego b. poszukiwany, dziś stosuje się w przemyśle perfumeryjnym.

Okupić się jak bóbr strojami przysł.; w śrdw. i do XVIII w. wierzono, że ścigany przez ludzi bóbr, wiedząc, że im nie ujdzie i że zależy im tylko na jego stroju, odgryza i zostawia myśliwym swe gruczoły i ucieka, „woląc cześć postradać, niżby miał i gardło dać"; stąd też zapewne wywodzi, się drugie, znacznie popularniejsze przysłowie: „Płaczę jak bóbr."

Strój godowy, szata godowa, rozmaite drugorzędne cechy płciowe ujawniające się u różnych zwierząt w okresie godowym pod wpływem działania hormonów* np. barwne pióra i ozdoby ptaków, grzebień traszek, jaskrawe barwy samców niektórych ryb.

Podobne prace

Do góry