Ocena brak

Streszczenie rozdziału Kartezjusz "Świat Zofii"

Autor /ErentrePunjup Dodano /18.05.2005

Streszczenie rozdziału ? Kartezjusz ? według książki Jostein Gaardera ? Świat Zofii cudowna podróż w głąb historii filozofii?.

Jostein Gaarder ( ur.1952r.) z zawodu nauczyciel filozofii z zamiłowania pisarz, jest autorem książki ?Świat Zofii? światowego bestselleru filozoficznego.
W powieści tej autor przedstawia czternastoletnią Zofię Amundsen, która podążając śladami największych uczonych Europy między innymi Kartezjusza odkrywa nie tylko piękno i prostotę filozoficznych nauk, ale przede wszystkim dociera do głębin własnej duszy. W głębi duszy znajduje niezwykły skarb, bogactwo jakie posiada istota ludzka.
Dyskusja jaką prowadzi narrator Alberto z Zosią jest bardzo szczegółowa. Rozpoczyna się od zapoznania dziewczynki z życiorysem Kartezjusza. Opowiada o jego burzliwych latach młodości, a następnie wprowadza w szczegóły jego idei filozoficznych. Już od młodości kierowała nim żądza poznania prawdy o naturze człowieka i wszechświata. Studiując filozofię zaczynał wątpić w swoją niewiedzę. W XVII wieku filozofia próbowała zebrać nowe myśli w jeden spójny system filozoficzny. I właśnie pierwszym, któremu to się udało był Kartezjusz. On nadał tok temu, co miało stać się najważniejszym założeniem filozofii. Interesował się tym, co możemy wiedzieć a więc zagadnieniem pewności naszego poznania. Drugim ważnym problemem jaki rozważył był stosunek między duszą, a ciałem.
Narrator zwraca uwagę na rozmyślania przez Kartezjusza o duszy człowieka. Zdefiniował on ciało jako substancje rozciągłe, duszę zaś jako substancje myślące. Te dwie substancje są całkowicie odrębne w swych istnieniach. Cielesność człowieka wyposażona jest we własną siłę życiową i nie potrzebuje aktów duszy dla swych działań. Taka koncepcja duszy była zerwaniem z tradycją klasyczną , przypisującą duszy również właściwości ożywienia materii.
Konsekwencją jej było przyznanie duszy jedynie człowiekowi, a jednocześnie odmówienie jest zwierzętom.
cyt: ? Zastanówmy się jeszcze Zosiu nad wiedzą uzyskaną przez zmysły?? Z takim pytaniem zwraca się Alberto do Zosi. Jest to filozofia kartezjańska, a punktem wyjścia filozofii jest to, aby uzyskać wiedzę absolutną i pewną. Drogą, która prowadzi do celu jest zabieg myślowy. Kartezjusz poddaje w wątpliwość wiedzę uzyskaną przez zmysły. Uważa, że wiedza ta jest wątpliwa. Myśli tak ponieważ zmysły są mylne. Swojego systemu filozoficznego nie chce budować na piasku
cyt: Bo jeśli fundamenty nie wytrzymają runie cały dom?. Dla Kartezjusza było niezwykle ważne, pozbycie się wszelkich dawnych zasad myśli zanim rozpocznie się własne filozoficzne rozmyślanie.
cyt ?chciał usunąć z placu budowy wszystkie stare materiały, zanim rozpocznie budowę nowego domu?.
Kartezjusz zbudował system filozofii obejmujący całość ludzkiej wiedzy.

Podobne prace

Do góry