Ocena brak

Stresy a zdrowie kobiety

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Około 5—8% kobiet w wieku rozrodczym i około 15—20% kobiet w wieku przed- i klimakterycznym zalicza się do grupy tzw. „nerwicowych Cechują je okresowe stany napięcia, podniecenia* lęku, niepokoju, zmniejszona odporność psychiczna na nieprzyjemne sytuacje lub przeciążenie pracą. Kobiety te często popadają w konflikty z otoczeniem i wprowadzają się w stan chwiejności równowagi psychicznej. W przypadkach nagle zaistniałego silnego bodźca negatywnego (lub czasem nawet i pozytywnego) nie są W stanie opanować sytuacji. Istnieje stwierdzenie oparte na obserwacji życia, że ciężkie sytuacje stresowe pozwalają na właściwą ocenę wartości i sprawności stanu psychicznego człowieka.

Stresy uwarunkowane są wpływami otoczenia i reakcją organizmu na te wpływy. Na otoczenie człowieka składają się: środowisko naturalne (powietrze, woda, gleba), środowisko sztuczne (mieszkanie, osiedle, zakład pracy) i środowisko społeczne; na jego samopoczucie wpływają także warunki ekonomiczne, odżywianie, ubranie, organizacja życia, korzystanie z techniki w życiu codziennym, wypoczynek itp.

Dzięki naturze, nauce i technice człowiek może dostosować otoczenie do swoich potrzeb.

W profilaktyce ochrony zdrowia powinny dominować: ‘higiena I* bezpieczeństwo pracy i życia prywatnego, eliminowanie czynników szkodliwych i stresów oraz zapobieganie chorobie cywilizacyjnej, jaką jest nadciśnienie tętnicze.

 

Podobne prace

Do góry