Ocena brak

STREFY KLIMATYCZNE

Autor /pinezka Dodano /05.06.2014

Ludzie często odczuwają obce środowisko jako wroga, z którym trzeba się zmagać. To nie jest droga do przetrwania - jeżeli się z nim walczy, to się przegra! Są zagrożenia, przeciw którym należy się zawczasu zabezpieczyć, jednak przyroda nie jest obojętna. Trzeba nauczyć się żyć w każdym klimacie i wykorzystywać to. co on oferuje. Klimat uwarunkowany jest nic tylko szerokością geograficzną; równie ważne są położenie danego miejsca na kontynencie i jego wysokość nad poziomem morza.

KLIMAT POLARNY

Za rejony podbiegunowe uważa się te. które znajdują się powyżej _ 66°33' szerokości geograficznej północnej lub południowej, ale umiejętności radzenia sobie z zimnem mogą być potrzebne wszędzie na bardzo du-ż>ch wysokościach nad poziomem morza. W pobliżu równika, na przykład w Andach, granica śniegu nie występuje poniżej około 5000 ni n.p.m., ale im bliżej biegunów, tym przebiega niżej - na południowym końcu Ameryki Południowej wieczny śnieg zalega już na wysokości kilkuset metrów nad poziomem rr.orza. Warunki arktyczne sięgają głęboko w głąb północnych rejonów Alaski. Kanady, Grenlandii. Islandii, Skandynawii i Rosji.

 

TUNDRA

Na południe od czapy biegunowej grunt jest stale zmarznięty i wegetacja jest utrudniona. Latem śnieg topnieje, ale korzenie nie mogą przeniknąć głębiej przez twardą ziemię. Podobne warunki są na dużych wysokościach.

PÓŁNOCNE LASY IGLASTE

 

Pomiędzy arktyczną tundrą a terenami o klimacie umiarkowanym znajduje się strefa lasów szerokości do 1300 km. W Rosji lasy te. z*ane tajgg, sięgają wzdłuż niektórych rzek syberyjskich dol650 km na północ od koła biegunowego, natomiast w rejonie Zatoki Hudsona w Kanadzie granica lasów przebiega w podobnej odległości na południe od tego koła.

Zimy są długie i surowe, grunt zamarznięty przez większość roku, a lata są krótkie. Grunt tylko przez 3-5 miesięcy jest odtajały na tyle, że woda może dostać się do korzeni drzew i innych roślin. Roślinność jest bujna wzdłuż wielkich rzek, które płyną do Morza Arktycznego. Obfitość zwierzyny jest wielka: losie, niedźwiedzie, wydry, rysie, sobole i wiewiórki oraz ptaki.

Latem, gdy stopniały śnieg nie może spłynąć, tworzą się mokradła. Powalone drzewa i gęste porosty mchu torfowego utrudniają poruszanie. Komary potrafią być dokuczliwe (ale nie roznoszą malarii). Jeżeli ma się ciepłe ubranie, to łatwiej przemieszczać się zimą. Podróżować można rzekami na tratwach wykonanych z gałęzi i pni przewróconych drzew. Rzeki dostarczają wielu ryb.

KLIMAT UMIARKOWANY

Strefa klimatu umiarkowanego na półkuli północnej i podobny klimat na półkuli południowej stwarząją chyba najbardziej sprzyjające warunki do przetrwania bez specjalnych umiejętności. Dla wielu czytelników tej książki są to obszary najlepiej znane. Ziemie te są też najbardziej zurbanizowane i jest mało prawdopodobne, by surowe doświadczenia walki o przetrwanie miały tutąj duże zastosowanie. Zdrowy człowiek w dobrej kondycji fizycznej, wyposażony w elementarne umiejętności nie znajdzie się tutaj » takim odosobnieniu, by nie móc dotrzeć do pomocy po wędrówce trwającej kilka dni. Ciężkie warunki zimowe mogą wymagać takich umiejętności, Juk w klimacie podbiegunowym.

 

Podobne prace

Do góry