Ocena brak

STOSOWANIE SUPLEMENTÓW DIETY ZAWIERAJĄCYCH SUBSTANCJE AKTYWNE INNE NIŻ SKŁADNIKI ODŻYWCZE

Autor /niebieska Dodano /13.02.2014

Suplementy o innym fizjologicznym działaniu można podzielić na grupy w zależności od wskazań ich zastosowania i składu. Można wśród nich wyróżnić preparaty wzmacniające układ odpornościowy organizmu, wspomagające odchudzanie, poprawiające funkcjonowanie układu moczowego, wspomagające utrzymanie prawidłowej struktury chrząstki stawowej czy dla sportowców (tab. 19.3).

Oprócz rodzajów supementów wymienionych w tabeli 19.1. ważną grupę stanowią także preparaty zmniejszające stężenie cholesterolu we krwi, zawierające sterole roślinne, ekstrakty z czosnku, karczocha i z sosny śródziemnomorskiej, a także suplementy modyfikujące mikroflorę przewodu pokarmowego, zawierające żywe szczepy bakterii kwasu mlekowego.

Dużą grupą składników suplementów są związki fitochemiczne, takie jak fia-wonoidy (antocyjany. stilbeny) i karotenoidy (p-karoten, likopen. lutcina). Izolowane z produktów pochodzenia roślinnego stosowane są szeroko do produkcji suplementem diety pojedynczo lub w mieszaninie z innym składnikami aktywnymi biologicznie. Przyk ady preparatów wieloskładnikowych to także wyciągi z czosnku produkowane i dodatkiem ekstraktów z różnych ziół, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy' w połączeniu z ekstraktem z zielonej herbaty, wyciągi z korzenia żeń-szenia z dodatkiem miłorzębu, czy ekstrakty z różnych ziół z dodatkiem witamin.

 

Inny rodzaj preparatów, nie spełniających w pełni kryteriów ustalonych dla suplementów diety, tj. nic mających postaci tabletek czy innej podobnej, ale istniejących na rynku pod nazwą suplement to preparaty dla sportowców. Dla zwiększenia masy mięśni sportowcy stosują preparaty zawierające białko (pszenicy. jajek, mleka, soi) lub aminokwasy. W odniesieniu do tych ostatnich dostępne są preparaty z pojedynczymi aminokwasami lub mieszaniną kilku z nich. Najbardziej popularne są suplementy, w skład których wchodzą: arginina. tryptofan. tyrozyna, glutamina, lizyna lub cysteina.

Wśród suplementów diety zawierających tzw. inne substancje aktywne najpowszechniej obecne na rynku są ekstrakty z miłorzębu {Gingo bilobu), żeń-szenia (Ginseng), dziurawca (Hypericum perforatum) proponowane obecnie do wycofania oraz z takich produktów jak soja zawierająca izoflawony, pomidory bogate w łikopen. a także preparaty i wyciągi z czosnku, rozmarynu, herbaty zielonej.

Należy podkreślić, że nie wszystkie dostępne obecnie na rynku suplementy mają działanie potwierdzone w badaniach klinicznych randomizowanych. Ponadto niektóre z substancji czy ekstraktów, np. jeżówka purpurowa, ziele żarnowca czy owocc głogu, znajdują się na liścic środków leczniczych i w związku z tym nic będjj mogły być w przyszłości stosowane w suplcmcntnch.

 

Podobne prace

Do góry