Ocena brak

Stokezja gładka

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Roślina ta jest jedynym przedstawicielem swojego rodzaju, ponieważ z jakiegoś powodu nie wytworzyła ona zróżnicowanych gatunków. Należy to tej samej rodziny, co stokrotki ( Compositć).

Stokezja to niezbyt wysoka, rozrastająca się roślina o sztywnych liściach i pięknych kwiatach, które wieńczą końce sztywnych łodyg. Kwiatostany o średnicy około 10 cm, typowe dla rodziny złożonych, mają środkowy koszyczek rurkowatych kwiatów, otoczony promieniście ułożonymi, większymi płatkami. Pod wieloma względami są one bardzo podobne do pospolitego chabra górskiego (Centaurea montana), jednak w odróżnieniu od tej rośliny kwitnącej na wiosnę, Stokezja kwitnie latem i jesienią. Jej kwiaty są błękitne o lekko purpurowym zabarwieniu. Istnieje kilka nazwanych odmian, różniących się jedynie barwą kwiatów. Najpopularniejsza jest biała odmiana 'Alba'. 'Blue Star' to równie popularna forma o dużych kwiatach w ładnej błękitnej barwie. 'Wyoming' jest natomiast purpurowa. W sprzedaży bywają także, choć bardzo rzadko, odmiany różowe.

Stokezja gładka tworzy spore kępy i najbardziej nadaje się na przód czy środek rabat zielonych lub mieszanych. Delikatna barwa jej kwiatów dobrze komponuje się z wieloma innymi roślinami kwiatowymi. Jednak szczególnie ładnie wyglądają one przy roślinach o szarych lub srebrnych liściach.

Warto wiedzieć

Wysadzamy na wiosnę w 45 cm odstępach. Roślina wymaga nieco czasu, by się przyjąć, szczególnie jeśli sadzimy okazy uzyskane przez podział. 

Potrzebuje dużo słońca, więc nie należy sadzić jej w cieniu. 

Rośnie w każdej dobrej ziemi ogrodowej, która jest łatwo przepuszczalna. Ma to szczególne znaczenie w zimie. 

Stokezja jest odporna na mróz, jeśli zimą nie dojdzie do zamarznięcia bryły korzeniowej. Zwykle nie wymaga ochrony, chociaż na bardzo zimnych terenach warto pomyśleć o osłonie z liści lub innym okryciu, które nie spowoduje zwiększenia wilgoci podłoża. 

W okresie łagodnych zim roślina zachowa liściei przycinanie można ograniczyć do usunięcia starych pędów kwiatowych. Usuwamy martwe kwiaty, by przedłużyć kwitnienie

Roślina jest stosunkowo odporna na suszę, więc rzadko trzeba ją podlewać. 

Rozmnażamy, wykopując i dzieląc roślinę. Stokezję można rozmnażać też z nasion lecz odmiany nie zawsze wyrastają. 

Stokezja nadaje się na ozdobne kwiaty cięte. Możemy je ścinać, jeśli nie ucierpi na tym rabatka.

Podobne prace

Do góry