Ocena brak

Stoicyzm: doskonałość moralna jest źródłem szczęścia - Harmonia z naturą

Autor /Karol123 Dodano /20.04.2011

Wierząc, że wszystko w świecie toczy się w sposób rozumny i dobry nasze postępowanie powinniśmy wzorować na naturze. Sytuacja człowieka w świecie jest sytuacją aktora, który musi odegrać jak najlepiej powierzoną mu rolę.

Pamiętaj, że jesteś aktorem grającym rolę w widowisku scenicznym, a do tego w takim widowisku, jakie podobało się dramaturgowi ułożyć. (...) Jeżeli chciał, żebyś grał rolę żebraka, staraj się tę rolę po mistrzowsku odegrać.” /Epiktet „Encheiridion”/ Od wyroków losu nie ma i nie może być żadnej apelacji, należy się z nimi pogodzić. Na tym właśnie polega prawdziwa mądrość: na świadomym udziale i rozumnej zgodzie, zaufaniu do bóstwa i akceptacji jego postanowień. Rzeczą słuszną i rozsądną jest bowiem uznać istniejący porządek za konieczny i racjonalny.

Zresztą, w czym wszyscy stoicy są zgodni, jestem uległy prawom natury. Nie zbłądzić z jej drogi, kształtować swe życie według jej prawa i wzoru – oto co znaczy mądrość. A zatem życie szczęśliwe jest to życie zgodne z naturą człowieka. (...). /Seneka „O życiu szczęśliwym”/.

Do góry