Ocena brak

Staw łokciowy

Autor /kulka Dodano /20.12.2013

W stawie tym odbywają się mchy zginania i wyprostu. Zakres ich wynosi 0-150°. U kobiet oraz u osób z wiotką torebką stawową stwierdzamy przeprost stawu, wynoszący niekiedy do 30°. Przeprost łokcia może być związany np. z ogólną wiotkością stawów i zespołem Marfana.

W pełnym wyproście osie ramienia i przedramienia przecinają się na poziomie łokcia, tworząc kąt otwarty na zewnątrz. Jest to fizjologiczna koślawość łokcia, która wynosi od 10 do 15° (większa u kobiet niż u mężczyzn).

Orientacyjne punkty kostne. Nadkłykieć przyśrodkowy, szczyt wyrostka łokciowego i nadkłykieć boczny możemy połączyć linią prostą przy pełnym wyproście łokcia. Przy zgięciu łokcia po połączeniu tych trzech punktów otrzymujemy trójkąt równoramienny. Proporcje tego trójkąta są zaburzone, np. w złamaniu nadkłykciowym. Bolesność początków prostowników w okolicy nadkłykcia bocznego może być objawem łokcia tenisisty (epicondylitis humerii). W przypadku wysiękowych zapaleń łokcia uwypukla się jego boczna okolica około głowy k. promieniowej.

Uwypuklenie w okolicy wyrostka łokciowego może być spowodowane przez zapalenie kaletki maziowej łokciowej (bursitis olecrani).

 

Podobne prace

Do góry