Ocena brak

Starożytny Egipt - Jak powstała piramida faraona Cheopsa

Autor /Mikolaj909 Dodano /05.11.2011

Istniejące od ponad czterech tysięcy lat piramidy w Gizie uchodzą za jedne z cudów świata. Najbardziej zadziwia fakt, że zostały wzniesione za pomocą najprostszych narzędzi - nawet nie wynaleziono wtedy jeszcze koła. Wzniesiono je jako grobowce trzech faraonów. Pierwsza i największa, zwana Piramidą Wielką jest pomnikiem faraona Chufu (po grecku Cheopsa). Wysokość Wielkiej Piramidy sięga 146 m, podstawa zajmuje 5,3 ha! Zbudowano ją z ok. 2 300 tys. kamiennych bloków, każdy wagi ponad dwie i pół tony ( niektóre ponad 15 t ), granitowe elementy komory grobowej Cheopsa ważą nawet po 50 ton. Pierwsze piramidy miały postać schodkową, ponieważ Egipcjanie wyobrażali sobie schody, po których dusza faraona miała się wspinać by połączyć się z bogiem słońca. Pierwszą piramidę o gładkich ścianach kazał wybudować ojciec Cheopsa w północnym Dahszur.

Grecki historyk Herotod pisał, że do budowy piramidy angażowano 100 tys. robotników, pracujących przez trzy miesiące w roku. Ale dlaczego przez trzy miesiące? Otóż przez trzy miesiące w roku Nil wylewa użyźniając ziemię i w tym czasie egipscy chłopi nie mogą jej uprawiać. Egipt dysponował wtedy olbrzymią rezerwą niezatrudnionej siły roboczej. Herotod pisze, że Wielką Piramidę wznoszono dwadzieścia lat. Dodatkowo dziesięć lat zajęła budowa drogi do transportu materiałów. Kamienie obrabiano z grubsza już w kamieniołomach lecz na miejscu budowy dokładniej robili to wykwalifikowani kamieniarze. Teren na którym miała powstać piramida równano za pomocą młotów oraz miedzianych dłut. Egipcjanie nie znali poziomic, jednak wiedzieli, że woda zawsze wyrównuje swój poziom. Wykopywali więc zaopatrywane w wodę z Nilu kanał wokół wzgórza, na którym miały stanąć piramidy.

Według Heroda woda zamieniała wzgórze w wyspę. Następnie robotnicy wykopywali sieć kanałów przecinających miejsce pod budowę i ścinali ich brzegi do poziomu wody, tak żeby całość została wyrównana. Ciekawostką jest, że przy budowie piramid znaczną uwagę zwracano na ich orientację, tzn. boki Wielkiej Piramidy są zwrócone niemal dokładnie na północ, wschód, południe i zachód. Ale jak zrobiono to tyle tysięcy lat temu gdy nie znano jeszcze kompasu? Otóż egipscy astronomowie dysponowali dużą wiedzą i niewątpliwie ustawili piramidę względem jednej z gwiazd. Następnym pytaniem jest jak wyznaczyli kąt prosty? Na to pytanie także jest odpowiedź. Egipcjanom nie sprawiało to najmniejszych trudności, ponieważ wiedzieli, że trójkąt o bokach długości trzech, czterech i pięciu jednostek automatycznie tworzy kąt prosty.

Natomiast boki piramid wyznaczano za pomocą sznurów. Mierniczowie faraona Cheopsa tak dobrze wywiązali się ze swego zadania, że różnica długości boków Wielkiej Piramidy (230m) wynosi nie więcej niż 180mm! Sznurów używano także do sprawdzania czy w czasie budowy zachowany jest pion konstrukcji. Pierwotnie piramida Cheopsa mierzyła 146,6m, lecz z biegiem czasu straciła kilka najwyższych stopni i aktualnie mierzy 137m. Bloki z których później powstała piramida polerowano przy użyciu piasku oraz twardych skał, a po to aby ściśle do siebie przylegały. Złączenia między nimi są dopasowane z dokładnością niema 1/20 cm nie tylko na krawędzi ale i także na całej powierzchni (3,25 m2).

Podobne prace

Do góry