Ocena brak
Stany Zjednoczone w pierwszych latach powojennych. Inne kraje Ameryki w latach 1945 - 1992 - Meksyk
W Meksyku od lat 20-tych pozostawała u władzy Partia Instytucji Rewolucyjnych - ruch postępowo-nacjonalistyczny, który wiele ze Swej postępowości stracił. Specyfika Meksyku polegała na odsunięciu innych partii od wpływu na władzę (proces ten uległ odwróceniu pod koniec lat 80-tych) i na wyeliminowaniu jeszcze w XIX wieku dominacji Kościoła, poddanego nadal surowym ograniczeniom i szykanom.
Długowieczność swych rządów przypisać mogła Partia Instytucji Rewolucyjnych radykalnej reformie rolnej, która dała jej w latach 30-tych i 40-tych poparcie chłopstwa. Nieadekwatność spółdzielczości rolniczej do wymogów gospodarki rynkowej doprowadziła jednak w latach 80-tych do erozji wpływów partii na wsi.
Meksyk odnotował burzliwy rozwój procesów urbanizacyjnych (jego stolica stała się jednym z największych miast świata), ogromną presję demograficzną, ale i szybki wzrost gospodarczy. Mimo tego narastała emigracja (zwykle nielegalna) do USA, polaryzacja dochodów. Spora część ludności kraju była trwale niedożywiona.
Zadłużenie Meksyku kilkakrotnie przewyższało długi zagraniczne Polski. Narastająca presja ze strony opozycji i intelektualistów przyniosła w ostatnich latach stopniową liberalizację systemu. Dała się ona zauważyć, gdy kandydat rządzącej partii tylko z największym trudem wygrał - nie bez protestów ze strony opozycji skarżącej się na sfałszowanie wyborów - wybory prezydenckie w 1988 r. (Carios Salinas de Gortan).