Ocena brak

Stany Zjednoczone w pierwszych latach powojennych. Inne kraje Ameryki w latach 1945 - 1992 - Haiti

Autor /Bolemir Dodano /08.05.2012

 

Nie lepiej niż na Kubie, choć inaczej, kształtowała się sytuacja w innych krajach karaibskich. W Haiti kolejne dyktatorskie rządy reprezentowały antagonistyczne wobec siebie siły rasowe - Murzynów, bądź będących z reguły przed­miotem dyskryminacji Mulatów. Po obaleniu w 1957 r. mulackiej dyktatury wojskowej płk Paula Magloire, wybrano prezydenta w osobie znanego lekarza murzyńskiego, dr Francois Duvaliera.

Duvalier ustanowił terrorystyczną dykta­turę, wspierając się na swej prywatnej tajnej policji - osławionych, liczących ok. 20 ty s. ludzi oddziałach tonton macoutes. Próby wy wołania partyzantki na wyspie paliły na panewce. Po śmierci Duvaliera władzę przejął jego syn, Jean-Claude Duvalier.

Dopiero w 1986 r. dyktatura Duvalierów upadła. Nastąpił w tym najbiedniejszym kraju Ameryki okres chaosu i szybko zmieniających wojskowych dyktatur. Krótki okres demokracji pod rządami postępowego prezydenta Jean-Bertranda Aristide (1991) został również przerwany w wyniku brutalnej akcji armii, której marionetka (Jejan-Jacques Honorat) jest obecnie prezydentem.

Podobne prace

Do góry