Ocena brak

SPÓR WOKÓŁ GENEZY II WOJNY ŚWIATOWEJ - Wielki kryzys ekonomiczny

Autor /Przybyslaw Dodano /05.11.2011

24 października 1929 roku , w Czarny Czwartek , nastąpił krach na giełdzie nowojorskiej . Według niektórych , błędnie znających fakty , był to początek światowego kryzysu gospodarczego. Kryzysu , który dotknął wszystkie państwa świata . Kryzysu , który był jedną z pośrednich , ale jak ważnych , przyczyn wybuchu II wojny światowej .

Kryzys zaczął się już kilka miesięcy wcześniej i spowodowany był złą polityką monetarną rządu USA . Geneza kryzysu sięga dnia 21 maja1907 roku , dnia w którym rozpoczęła się jedna z małych i dosyć częstych w ówczesnych czasach recesji . Ta recesja była dla świata na tyle ważna , że spowodowała działania rządu amerykańskiego mające na celu stworzenie Systemu Rezerw Federalnych (w skrócie FED) . Instytucja ta , zupełnie zresztą nie potrzebna , gdyż z recesjami banki radziły sobie w bardzo prosty sposób , po prostu ograniczając wypłaty , działała dosyć sprawnie pod rządami pana Stronga . Gdy Strong umarł w FEDzie rozpoczęła się walka o władze i system zaczął działać zupełnie inaczej .Błędne posunięcia 24 października doprowadziły do przerodzenia się małej recesji w ogólnoświatowy kryzys gospodarczy.

Na kryzysie stracili wszyscy . Stracił cały świat nie zyskując nic oprócz II wojny światowej . Ludzie stracili swoje majątki skrzętnie gromadzone przez wiele pokoleń , teraz rozpłynęły się wraz z bankowymi depozytami . Wiele osób zostawiło rodziny wybierając inną drogę , skok z mostu lub pasek zaczepiony gdzieś u sufitu . Likwidowano fabryki , zamykano banki , miliony ludzi straciło pracę i środki do życia . Bezrobocie było olbrzymie , nigdy wcześniej nie odnotowano takich wskaźników . Liczba bezrobotnych w USA wyniosła 15 milionów , w Niemczech 6 milionów , a w Wielkiej Brytanii 3 miliony . W Stanach Zjednoczonych 5 tysięcy banków zbankrutowało a razem z nimi miliony osób straciły wszystkie swoje oszczędności . W Rzeszy zbankrutowały prawie wszystkie banki , gdyż ich funkcjonowanie oparte było na kredytach udzielonych przez banki amerykańskie . Nastała światowa depresja , której koniec datuje się mniej więcej na 1937 rok w Europie i 1941 rok w Stanach Zjednoczonych .

Dlaczego kryzys gospodarczy stał się jedną z przyczyn wybuchu wojny ?Czy wojna wybuchłaby gdyby nie Czarny Czwartek i jego skutki ? Po raz kolejny nie jestem historykiem gdyż bawię się w "gdybanie" . Jak napisałem we wstępie geneza to zespół warunków , brak więc jednego wcale nie wyklucza zjawiska , chyba że ten warunek jest bardzo ważny . Takim bardzo ważnym warunkiem jest wielki kryzys ekonomiczny .

Republika Weimarska przechodziła kryzys gospodarczy już na początku lat dwudziestych . Wynikał on z postanowień traktatu wersalskiego . Astronomiczne sumy odszkodowań , które miał zapłacić rząd niemiecki , skutecznie blokowały rozwój zniszczonej wojną gospodarki . Zajęcie przez aliantów Zagłębia Saary i utrata Śląska to kolejne fakty , które hamowały rozwój niemieckiej gospodarki . Nastąpił gwałtowny spadek kursu marki , szybko wzrastało bezrobocie . Narastały niepokoje społeczne . Tą sytuację próbował wykorzystać Hitler , organizując w 1923 roku pucz monachijski . Wtedy , jak wiemy , nie udało mu się uzyskać władzy . Jednak za sprawą amerykańskich pożyczek (Plan Dawesa) , układów lokareńskich tj. zmniejszenia kwot odszkodowań i poprawie stosunków z państwami zachodnimi , gospodarka niemiecka zaczęła wydobywać się z kryzysu .

W 1929 roku sytuacja jest tak dobra jak przed wybuchem wojny w 1914 . Waluta jest stabilna , produkcja rośnie , bezrobocie maleje . Wraz z poprawą sytuacji w państwie maleje poparcie dla NSDAP . I wtedy , w okresie rozkwitu , następuje światowe załamanie gospodarcze . Pięć lat ciężkiej pracy idzie na marne . Sytuacja jest fatalnie jbezrobocch?qest ogromne , bankrutują banki fabryki , szaleje inflacja . Społeczeństwo , które przeżywa kryzys drugi raz w ciągu 10 lat , ma wszystkiego dość i szuka zmian . Szuka mesjasza , który poprowadziłby Rzeszę ku potędze i chwale . Tym mesjaszem okazuje się Adolf Hitler ...

Podobne prace

Do góry