Ocena brak

Sosna wejmutka

Autor /Apolinary Dodano /02.02.2012

 

Wygląd: Okazale wiecznie zielone drzewo szpilkowe osiągające wysokość okoto 50 m, w obszarze ojczystym nawet do 80 metrów. Korona u młodych drzew jeszcze wąska, stożkowata, później coraz bardziej nieregularna z pogiętymi i poskręcanymi konarami. Pod koniec życia korona jest bardzo plaska na skutek obumierania gałęzi rosnących niżej.

Kora czarno-czerwonawa, nieco pomarszczona i z wyraźnymi ciemniejszymi bruzdami i rysami. Młode pędy bardzo smukłe. Pączki żywiczne, przysadziste, jajowate dość wyraźnie zaostrzone.

Szpilki zebrane w pęczki po pięć na krótko-pędach, około 5-15 cm długości, dość smukłe i giętkie, z przodu zaostrzone, niebieskawo-zielone, a na brzegach bardzo delikatnie ząbkowane.

Szyszki żeńskie długości 6-20 cm, zwykle nieco skrzywione. Łuski szyszek dość luźne, cienkie.

 

Gładkie, jasnobrunatne, żywiczne - w porównaniu z długością całej szyszki uderzająco duże.

Występowanie: Pierwotnie rosła tylko we wschodniej części Ameryki Północnej {od Nowej Funfandi po Georgię). W Europie na wielu obszarach uprawiana w lasach lub sadzona jako drzewo parkowe.

Okres kwitnienia; Od kwietnia do maja. Gatunki pokrewne:

Sosna macedońska (Pmus peuce) wyróżnia się szeroką kolumnową i zawsze zwartą koroną . U młodych drzew kora jest szarozielona. Szpilki ciemnozielone lub szarozielone, bardzo gęsto osadzone po pięć na krótkopędach, Rośnie w górach Półwyspu Bałkańskiego, w piętrze od 600 do 2000 m n.p.m.

U sosny drobnokwiatowej (Pinus parvif!ora) szpilki zebrane po pięć w pęczkach mają długość najwyżej 6-B cm i są wyraźnie skręcone . Gatunek ten pochodzi z Japonii, gdzie spotyka się go także jako bonsai, czyli sztucznie wyhodowane karłowate drzewko. W grupie sosen trójszpilkowych sosna żółia (Pinus ponderosa) jest ważnym gospodarczo producentem drewna . Kora młodych drzew jest szaroróżowa i gładka, później jednak coraz bardziej spękana, Pęd dość mocny, jasnobrunatny lub czerwonawy. Szpilki płaskie o długości około 20 cm, dość sztywne, z przodu zaokrąglone, na krótkopędach skupionych na końcach gałązek.

Dojrzałe szyszki żeńskie brunatne, owalne, wielkości około 9x5 centymetrów, Łuski szyszek z mocnymi, ciernistymi i sterczącymi wyrostkami. To masywne drzewo o wysokości do około 70 m, pierwotnie rosło dziko tylko w Górach Nadbrzeżnych w zachodniej części Ameryki Północnej, Podobna do niej jest sosna Jeffreya (Pinus jeffreyi), której szpilki - zebrane po trzy na krótkopędzie - są jeszcze twardsze i sztyw-niejsze, i zabarwione niebieskoszaro lub szarozielono .

Najważniejsza cecha rozpoznawcza, u P. ponderosa młode pędy są brunatnawe lub zielonkawe, u P, jeffreyii a-wsze wyraźnie niebiesko-biale, jakby oszronione". Duże szyszki wielkości okoto 12x8 cm ważą zwykle ponad 500 g. Sosna Jeffreya pochodzi z połudmowo-zachodnich rejonów Ameryki Północnej.

Podobne prace

Do góry