Ocena brak

Sosna kanaryjska

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Sosna kanaryjska jest wspaniałą, majestatyczną, wiecznie zieloną rośliną. Ponieważ przeciętne rozmiary tej wrażliwej na mróz sosny w warunkach naturalnych, na Wyspach Kanaryjskich, osiągają 30 metrów, często staje się ona za duża do pomieszczeń, o ile nie są to bardzo przestronne przedpokoje i salony. Świetnie nadaje się jako tło dla innych roślin. Ma opadające gałązki, i szeroko rozłożone gałęzie, z liśćmi o trzech igłach. Na młodych okazach mają one modry odcień, a na dojrzałych przybierają kolor jasnozielony.  

P.c.'Silver Crest ma bardziej zwarty pokrój i mocniejszy zielony kolor igieł. Roślina ta nie nadaje się do ciepłych domów z centralnym ogrzewaniem, które powoduje opadanie liści. Sośnie kanoryjskiej trzeba zapewnić przestrzenne miejsce, dużo światła i obracać ją regularnie, by przyrost był równomierny. Młode okazy nadają się do uprawy w doniczkach. Po pięciu latach sosna osiąga 5 m wysokości, dlatego trzeba ją traktować jako roślinę do krótkotrwałej hodowli w domu.

W przesuszonym podłożu sosna kanaryjska wytrzyma w zimie temperatury od 6 do 10°C, ale optymalne jest 10°C. Roślina toleruje temperaturę nawet do 18°C, jeśli zapewnimy jej dobrą wentylację.

Gdy zakończą się przymrozki, można wynieść ją na dwór, w zacienione i chronione przed zimnymi wiatrami miejsce. Latem trzymamy sosnę we wnętrzu i chronimy przed słońcem. Zapewniamy jasne, niebezpośrednie światło (w pobliżu północnego okna). Zbyt mało światła sprawi, że roślina jest nazbyt wydłużona i wiotka.

Przed podlaniem powierzchnia kompostu powinna przeschnąć. Unikamy nadmiernej ilości wody w zimie, bo może to spowodować opadnięcie igieł. Jeśli temperatury są niskie, ograniczamy ilość wody, ale dbamy, by korzenie były wilgotne.

Suche powietrze, jakie jest w domach z centralnym ogrzewaniem, szybko zabije tę roślinę, dlatego staramy się zapewnić jej niższe temperatury. Jeśli to niemożliwe, ustawiamy sosnę na tacy z kulkami zatrzymującymi wilgoć, tak by korzenie nie miały kontaktu z wodą. W ten sposób podniesiemy poziom wilgoci w bezpośrednim otoczeniu rośliny.

W okresie wzrostu nawozimy dojrzałe okazy raz w miesiącu, zwykłą odżywką, rozcieńczoną do połowy mocy. Zbytnie przekarmianie rośliny sprawia, że osiąga ona monstrualne rozmiary.

Uprawa w donicy ogranicza rozmiary sosny. Przesadzamy ją dopiero po trzech, czterech latach. Usuwamy stary kompost i przesadzamy do pojemnika takich samych rozmiarów. Sosna szybko staje się za duża do większości domów - trzeba przeznaczyć ją do krótkotrwałej uprawy. Stosujemy kompost na bazie torfu lub gliny, To drugie podłoże zapewni stabilność tej roślinie o ciężkiej części nadziemnej.

Sosna kanaryjska dodaje wysokości dekoracjom złożonym z wielu roślin liściastych. Nadaje się do uprawy w dużych, nieogrzewanych szklarniach i dobrze czuje się w towarzystwie takich roślin, jak mimoza i sosna z Norfolk.

GDY ZAUWAŻYSZ

Igły opadają, gdy temperatura jest zbyt wysoka, powietrze za suche, a kompost przeschnięty. 

Wełnowce mogą skupiać się w połączeniach gałęzi i pnia rośliny. Szkodniki usuwamy wacikiem nasączonym denaturatem. Ataki wełnowców można kontrolować, stosując pałeczki zaimpregnowane odpowiednim insektycydem.

Podobne prace

Do góry