Ocena brak

SOMATOTROPINA, STH; hormon wzrostu, GH - ang. growth hormone

Autor /KolesHaHa Dodano /02.08.2013

Główny hormon przedniego płata przysadki mózgowej. Poli-peptyd zbudowany ze 191 aminokwasów (22kDa), wydzielany przez komórki somatotropowe, swoisty gatunkowo. Pobudza tkanki do wydzielania czynników wzrostowych, z których najważniejsze stanowią insulinopodobne czynniki wzrostu I i II (IGFs).

Stymuluje wzrost organizmu (m.in. tkanek łącznych i kośćca, poszerzanie nasad i wydłużanie kości), wzmaga syntezę białek (efekt anaboliczny), katabolizm (spalanie) tłuszczy i glikogenu (podnosi poziom cukru we krwi, przeciwstawnie do insuliny). Wpływa na gospodarkę wodno-mine-ralną organizmu. Jego niekontrolowane wydzielanie jest główną przyczyną gigantyzmu.

Niedobór prowadzi do karłowatości. Jego wydzielanie pozostaje pod kontrolą podwzgórzowego czynnika uwalniającego: somatokryniny (somatolibetyna, GTH, ang. growth hormone - releasing hormone) i hamującego somatostatyny (SRIF); podlega wahaniom dobowym. Najwyższe - osiąga w okresie dojrzewania (pokwitania) ok. 690 lig/dobę. U osób dorosłych spada do ok. 385 ug/dobę. Stosowana w leczeniu niedoczynności przysadki. Jej nadmierne przyjmowanie może prowadzić do wzrostu oporności na insulinę (również hi-perglikemii i cukrzycy).

Podobne prace

Do góry