Ocena brak

Solejrolia rozesłana

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Ta zimozielona bylina może wywołać mieszane uczucia u jej hodowców. Jako roślina doniczkowa jest bardzo urokliwa, lecz w cieplarni rozrasta się nadmiernie W ogrodzie skalnym będzie zapuszczać korzenie w miarę rozrastania się i może powodować problemy, dusząc inne rośliny. Jej drobne listki i różowe todygi przeplatają się, tworząc gęsty dywan o wysokości około 5 cm. Solejrolia spływa kaskadą posadzona w wysokiej donicy. Odmiany hodowlane 'Argentea' i 'Aurea' mają odpowiednio: srebrno-zielone i żólto-zielone liście.

Solejrolia jest odporna na mróz. Jeśli jednak roślina rośnie w ogrodzie i część jej zamarznie, to obumiera i traci większość liści. Zawsze jednak pozostaje dość korzeni by mogła rosnąć w następnym roku. W domu najlepszy jest zakres temperatur od 5 do 15°C.

Dobrze rośnie w cieniu lub półcieniu. Więdnie w silnym słońcu.

Dojrzałe rośliny należy podlewać obficie w okresie wzrostu. Roślina ma dobrze rozwinięty system korzeni i jest zachłanna na wodę. Pozwalamy ziemi wyschnać, zanim znów ją podlejemy.

Wilgotność nie ma znaczenia dla tej niewymajającej rośliny.

Nawozimy od połowy lata do końca okresu wzrostu, podając nawóz o połowie mocy, przy co drugim podlewaniu. W pierwszych miesiącach roku roślina czerpie pożywienie ze świeżej ziemi.

Przesadzamy każdej wiosny do ziemi kompostowej na bazie gliny.

Nie uprawiać w żyznej glebie, gdyż może zakorzenić się i rozrosnąć w niewyobrażalnym tempie.

GDY ZAUWAŻYSZ

Więdnące liście - Choć solejrolia przetrwa spore zaniedbanie, niedobór wody może spowodować jej zwiędnięcie. Liście wyblakną, gdy zbyt silne słońce pada na roślinę. 

Zmęczenie - Gdy wygląda na zmęczoną, ożywimy ją. Przycinamy górną część i przesadzamy. Odrośnie szybko i będzie odświeżona. 

Rozmnażanie - przez podział.

Podobne prace

Do góry