Ocena brak

Śniedek baldaszkowaty

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Rodzaj Ornithogalum obejmuje około 100 gatunków. Większość z nich to rośliny ciepłolubne, nie wytrzymujące europejskich zim. Jedynymi z nielicznych gatunków, które rosną w naszym klimacie, są: śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) i śniedek zwisły (Ornithogalum nutans). Rośliny te dorastają do 30 cm. W maju na łodyżkach ukazują się gwiazgkowate białe kwiaty zebrane w nieduże baldachy. Pośrodku spodniej strony płatków znajduje się zielona kreska.

Liście są jasnozielone ze srebrzystym prążkiem. Śniedek baldaszkowaty znakomicie aklimatyzuje się w nowych warunkach, wytwarza mnustwo pędów i sam się rozsiewa. Jednak obfite wykształcanie cebulek bocznych prowadzi dozbytniego zagęszczenia kępy. Rośliny nie mają wówczas wystarczająco dużo pożywienia i wtedy słabiej kwitną. Aby temu zapobiec, co kilka lat trzeba śniedka rozsadzić.

Cebulki sadzimy w drugiej połowie września na głębokość ok. 10 cm. Nie należy umieszczać ich blisko siebie, gdyż bardzo szybko utworzą gęste kępy. Rośliny warto sadzić w trawie lub wśród innych mniejszych roślin, które nie zagłuszą kwitnących w maju śniedków.

Śniedki lubią miejsca nasłonecznione i półcieniste.

Cebulki śniedków rozwijają się wiosną, kiedy ziemia jest wilgotna. Dodatkowe podlewanie nie jest raczej konieczne.

Śniedki rosną na każdej glebie. Najważniejsze by podłoże było wilgotne.

Roślina jest mrozoodporna.

Śniedki wymagają nawożenia uzupełniającego. Jeśli nie chcemy, by szybko się rozrastały, po przekwitnięciu usuwamy kwiatostany, aby rośliny nie wytworzyły dużo nasion.

Śniedki rozmnażamy z cebul przybyszowych, które od rośliny macierzystej oddzielamy na początku lata, po wykopaniu cebul. Rośliny można rozmnażać z nasion, ale rzadko istnieje taka potrzeba, gdyż blisko dorosłych okazów wyrasta wystarczająco duża liczba samosiejek.

Spośród innych gatunków warto wymienić śniedka zwisłego (O.nutans), który toleruje większą ilość cienia niż śniedek baldaszkowaty. Ornithogalum arabicum z białymi kwiatami z czarnym środkiem nadaje się do wazonów. Śniedek kapsztadzki (O.thyrsoides) pochodzi z południowej Afryki i ma bardzo trwałe kwiaty, które nie więdną nawet wówczas, gdy przez kilka tygodni roślina nie była podlewana. Śniedek ten jest wrażliwy na przymrozki.

Warto wiedzieć

W czasie deszczowego sezonu pozostawione w ziemi cebule mogą zmarnieć. 

Pamiętajmy, że rośliny mogą nie zakwitnąć, jeśli są bardzo stłoczone. W takim wypadku należy je przesadzić.

Podobne prace

Do góry