Ocena brak

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol)

Autor /Berno333 Dodano /06.03.2013

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) - protokół wymiany poczty elektronicznej w sieci Internet, także w systemach Unix oraz w sieciach korzystających z protokołu TCP/IP. Jeden z trzech najczęściej spotykanych protokołów poczty elektronicznej (wraz z MHS i X.400). Realizuje połączenie między dwoma punktami, z których jeden jest klientem, a drugi serwerem.

SMTP definiuje formaty komunikatów kontrolnych umożliwiających: weryfikację poprawności połączeń, identyfikację nadawcy, ustalenie parametrów transmisji oraz transmisję wiadomości. Wiele aplikacji korzystających z protokołu SMTP udostępnia szereg opcji, takich jak: przeglądanie treści, wydruk wiadomości i przesyłanie ich do innego użytkownika, a także książkę adresową i adresowanie poczty do grupy odbiorców.

Protokół SMTP działający praktycznie na każdym komputerze pełni podwójną rolę (serwera i klienta) i realizuje dwa podstawowe zadania:

  • wysyłanie poczty użytkownika (utworzonej na własnym komputerze z przeznaczeniem do innego użytkownika komputera w sieci),

  • odbieranie poczty przesyłanej przez inne komputery w sieci i przekazywanie jej do programów obsługi poczty wśród użytkowników lokalnych.

Podobne prace

Do góry