Ocena brak

Skutki i znaczenie wojny koreańskiej dla zimnej wojny

Autor /Patryk0909 Dodano /06.01.2012

ROZEJM W PANMUNDŻON 1953r 27.07. : rozejm przyśpieszyła śmierć Stalina; podpisano go w milczeniu, bez podania rąk i udziału przedstawicieli (Li Syng- Mana- przedstawiciel ZSRR w ONZ, który warunki układu uważał za zdradę). Na północy przetrwał totalitarny reżim Kim Ir Sena. Korea Północna szybko popadła w kryzys ekonomiczny, trwający z resztą do dziś. Na południu powstał kraj, który z biednego rozwinął się w „azjatyckiego tygrysa”. Z pomocą USA Korea Południowa zdecydowała się na demokratyczny ustrój i wolnorynkową gospodarkę.

Linia podziału między Koreą Północną i Południową był równoleżnik 38.

Nad przestrzeganiem pokoju miała czuwać komisja złożona z przedstawicieli Czechosłowacji, Polski( kraje komunistyczne), Szwajcarii i Szwecji(z ramienia ONZ) , Indie- jako kraj neutralny. Miała nadzorować przerwanie ognia i kontrolować utworzoną wzdłuż 38. równoleżnika strefę demarkacyjną. Planowano również przeprowadzenie konferencji zjednoczeniowej ( została zerwana przez KRL-D- Korea Północna).

Wobec fiaska rozmów o Korei podczas genewskiej konferencji 26.04.-16.06. 1954, nie podpisano układu politycznego układu mającego zjednoczyć kraj- formalnie wojna nie zakończyła się nigdy.

  • Woja ujawniła bezsilność ONZ; która mogła patronować wojskom Mac Arhura, tylko wg specyficznej taktyki Moskwy;

  • Pierwsza wojna ograniczona, w której świadomie zrezygnowano z militarnego zwycięstwa( wobec groźby użycia broni nuklearnej( choć ZSRR nie miał jeszcze środków do przenoszenia;

  • Realizowano defensywną doktrynę powstrzymywania, broniącą status quo.

  • Wrogość między Waszyngtonem a Pekinem ocaliła Tajwan, przedłużyła ( choć nie na długo) sojusz radziecko- chiński;

  • Niemal pewne jest to, że starcie na Dalekim Wschodzie uratowało Jugosławię przed planowaną inwazją ACZ.

  • Zbrojna pomoc sojuszników z NATO dla USA scementowała tą organizację. Lecz małe jej rozmiary zadecydowały o hegemonii USA w tym sojuszu.

  • Zantagonizowanie Chin i USA, za sprawą Stalina- pozwoliło na zdystansowanie się od wojny, skierowanie całego gniewu Ameryki na Pekin i wykreowanie ponad dwudziestoletniego konfliktu, z zyskami głównie dla ZSRR.

  • W USA całkowita zmiana stosunków wydatków do uzbrojenia. Oczywiście wzrosły one. Stąd możliwość realizacji projektu panda- budowy bomby wodorowej.

  • Wybuch wojny w Korei przyspieszył zawarcie traktatu pokojowego z Japonią.

  • Wojna w Korei wywołała powszechny strach przed kolejną wojną światową, przekształciła zimną wojnę w „gorącą” z możliwością użycia broni atomowej.

Podobne prace

Do góry