Ocena brak

Skalnica "White Pixie"

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Skalnica 'White Pixie' to jedna z wielu odmian hodowlanych tej rośliny. Jej gwiazdkowate kwiaty pojawiają się na wiosnę i mogą występować we wszystkich odcieniach czerwieni, różu i bieli. Typowy kształt skalnicy to zwarta kępka listowia, skupionego w maleńkie rozety na powierzchni podłoża. Z wiekiem listowie rozrasta się, pokrywając ziemię jakby grubym dywanem i ukorzenia się w miarę rozrastania. Skalnice, zaliczane do roślin alpejskich, lubią chłodne i suche warunki uprawy. Najlepiej uprawiać je razem z roślinami alpejskimi, gdyż niezbyt dobrze rosną z innymi roślinami ogrodowymi.

Skalnice są adporne na mróz i wytrzymują niskie temperatury, jeśli korzenie są suche. Namoczona i zamrożona bryła korzeniowa spowoduje zwiędnięcie rośliny.

Większość skalnic wymaga ochrony przed pełnym słońcem w południe, Ustawiamy w jasnym świetle, ale w pełni lata przenosimy doniczkę do półcienia (do tego czasu roślina zakończy okres najobfitszego kwitnienia).

Podlewanie to najważniejszy element pielęgnacji rośliny. Podłoże powinno być lekko wilgotne, ale konieczny jest bardzo dobry drenaż. Donica musi mieć dużo otworów odpływowych. Wokół nasady rośliny wysypujemy ozdobny żwir, by nie stykała się z wodą. Podlewając, nie wlewamy wody bezpośrednio na rośliny, lecz ostrożnie, nieco z boku doniczki. W zimie podlewamy jak najmniej (rośliny mają większe szanse na przeżycie, jeśli mają mało wody) i przenosimy donicę poza zasięg opadów (wsuwamy pod okap lub stawiamy tuż przy ścianie).

Nie wymaga dodatkowej wilgotności. Skalnice gniją, jeśli są zraszane lub wystawione na nadmiar naturalnej wilgoci, pochodzącej z opadów deszczu.

Nie wymaga nawożenia. W naturalnym środowisku skalnica rośnie w szczelinach skalnych. Wystarczą jej substancje odżywcze zawarte w podłożu i dostarczone w trakcie przesadzania.

Kompozycje roślinne ze skalnic należy przesadzać co 3-4 lata, dzieląc rośliny, które rozrosły się poza przydzieloną im przestrzeń i sadząc ponownie pozostalą część. Używamy łatwo przepuszczalnej ziemi gliniastej, o pH 6,5-7,5. Można dodać do 50% masy objętościowej piasku ogrodniczego, by polepszyć drenaż.

Wsypujemy gruby piasek lub żwir pod i wokół rośliny, by jej nasada pozostała sucha.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zniekształcone, lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce często atakują skalnicę. Opryskaj raz na miesiąc pyretrum lub insektycydem systemicznym.

2) Poszarpane, stare liście u podstawy.Roślina zestarzała się. Wprowadź nową z rozmnóżki, starą wyrzuć.

3) Roślina nie twotrzy rozłogów.Wymaga dokarmiania. Sprawdź, czy nie trzeba jej przesadzić.

4) Roślina wyciągnięta, rozeta traci zwarty pokrój.Zbyt gorąco. Przestaw roślinę w chłodniejsze, bardziej przewiewne miejsce.

GDY ZAUWAŻYSZ

Problemy pielęgnacji Niewiele szkodników atakuje tę roślinę, ale problemy są najczęsciej związane z wodą. Wynikiem niewłaściwegp podlewania może być gnicie skalnicy.

Podobne prace

Do góry