Ocena brak

Skalnica "James Bremner"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Skalnica 'James Bremner' to ciekawie wyglądająca, podobna do mchu roślina o kremowobiałych kwiatach, wyrastających wczesną wiosną nad miękką poduszką liści. Niektórzy narzekają, że ptaki niszczą roślinę, zanim zdążymy nacieszyć się jej widokiem podczas krótkiego okresu kwitnienia. Kwiaty w kształcie gwiazdy mają cytrynowozielone środki i są bujne o tej porze roku. Skalnica 'James Bremner' ma typowy dla wszystkich skalnic kształt, czyli ciasno położone liście, ułożone w małe rozetki na powierzchni kompostu. Wygląd poszczególnych okazów może być dość zróżnicowany. Wraz z wiekiem liście rośliny rozrastają się, pokrywając kompost niczym gruba mata. Skalnice należą do kategorii roślin alpejskich i preferują chłodne i suche warunki, czyli takie, jakie występują w ich naturalnym górskim środowisku klimatu umiarkowanego. Hodowane w zbyt wilgotnym miejscu mogą zacząć gnić. Skalnice są wcześnie kwitnącymi roślinami, nadającymi się do donic oraz kwietników. Hodujemy je na klombach czy też w ozdobnych kwietnikach, które mogą spełnić ich specyficzne wymagania. Z tego też powodu nie nadają się one do łączenia z innymi roślinami ogrodowymi.

Rośliny alpejskie są odporne na mróz i tolerują niskie temperatury pod warunkiem, że korzenie są suche. Przemoczone i zmarznięte mogą nagle zwiędnąć.

Wymagania związane ze światłem są zróżnicowane. Potrzebuje niebezpośredniego światła i miejsca w niewielkim cieniu.

Roślina ta kwitnie wczesną wiosną, kiedy jest zimno i wilgotno. Kompost powinien być przez cały czas nawilżony i mieć dobry drenaż. Kwietniki muszą posiadać wiele otworów odpływowych. Nie lejemy wody bezpośrednio na roślinę, lecz podlewamy kompost w jednym miejscu. W zimie redukujemy wilgoć do minimum. Skalnica lepiej przetrwa ten okres, mając niedobór wody. Przenosimy kwietniki w miejsce osłonięte przed zimowymi opadami.

Nie potrzebuje dodatkowej wilgoci. Zgnije, jeśli będziemy spryskiwać ją wodą lub wystawimy na działanie nadmiernych opadów.

W ogóle jej nie nawozimy. W naturze rośnie w szczelinach skalnych, gdzie nie ma substancji odżywczych. Skalnicy starczy nawóz z kompostu po przesadzeniu.

Przesadzamy co 3-4 lata, oddzielając stare części i sadząc pozostałe. Używamy kompostu ilastego o dobrym drenażu i pH 6,5-7,5. Aby wspomóc drenaż, można zmieszać go z piaskiem ogrodniczym, w proporcji pół na pół.

Upewniamy się, czy skalnica nie ma zbyt dużo wilgoci. Przycinamy ją po każdym kwitnieniu. Młode okazy mają najlepszy wygląd i w ten sposób możemy sezonowo sadzić nowe rośliny.

Podobne prace

Do góry