Ocena brak

Siostry Bronte

Autor /kacper007 Dodano /11.04.2012

Całe rodzeństwo Bronte było w jakiś sposób uzdolnione, jednak na tę wyjątkową rodzinę spadały wciąż tragedie. Tylko Charlotte Bronte (1816-55) zyskała uznanie za życia. Charlotte wraz z siostrami - Emily (1818-48) i Anne (1820-49) - mieszkała w odludnym zakątku hrabstwa Yorkshire z ojcem, wielebnym Patrickiem Bronte. Miała także brata Barnwella (1817-48). Jej dwie najstarsze siostry, Maria i Elizabeth, zmarły we wczesnym dzieciństwie. Matka umarła w roku 1821, rok po urodzeniu najmłodszego dziecka.

Największą popularność Charlotte zdobyła dzięki Dziwnym losom Jane Eyre (1847), jednak opanowała ona sztukę pisania na długo, nim powstało to dzieło. Razem z dwiema siostrami i bratem Charlotte stworzyła serię opowieści o wyimaginowanym świecie. W wieku 14 lat miała przygotowany już zbiór dramatów, opowiadań i wierszy. Dzięki sukcesowi literackiemu udało jej się zetrzeć piętno nędzy i wyzwolić się wewnętrznie. Jednakże mogła osiągnąć to, tylko pisząc pod pseudonimem, który nie zdradzał jej płci - Currer Bell.

Nic więc dziwnego, że powieści Charlotte Bronte koncentrowały się wokół pozycji kobiety w Anglii wiktoriańskiej i walki kobiet o ich tożsamość w opanowanym przez mężczyzn świecie. Wszystkie bohaterki jej powieści są podobne do niej samej - impulsywne, pełne nadziei i inteligentne. Jednak pozostają one w izolacji i nie są w stanie zrealizować się, zwykle ze względu na przeciętny wygląd, introwertyczne usposobienie oraż niski status finansowy i społeczny. Postacie z powieści Charlotte - Jane Eyre, Caroline Helstone (Shirley) i Lucy Snow (Villette) usiłują pokonać ból nieodwzajemnionej miłości, podporządkowując swoje działania rozsądkowi, jednak do rozumu zwracają się wyłącznie z konieczności. Gdy jednak stają przed perspektywą utraty osoby ukochanej, zwycięża w nich namiętność.

Emily Bronte, która tworzyła pod pseudonimem Ellis Bell, najbardziej znana jest z powieści Wichrowe wzgórza (1847). Wykorzystując dwoje narratorów, którzy sami biorą udział w opisywanych zdarzeniach, autorka jest w stanie dowolnie zmieniać perspektywę i tempo swej historii. Ta niezwykła opowieść o szaleńczej miłości adoptowanego dziecka, Heathcliffa, do przybranej siostry Cathrine Earnshaw ma ponadczasowy i uniwersalny wymiar. Najsłynniejsza powieść Anny, najmłodszej z sióstr Bronte, nosi tytuł Agnes Grey (1847).

Podobne prace

Do góry