Ocena brak

Sieraków

Autor /bejbikot Dodano /24.01.2013

Miasto w Kotlinie Gorzowskiej, nad Wartą, w powiecie międzychodzkim. Centrum turystyczne Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. 6 tys. mieszkańców.
W średniowieczu osada przy przeprawie przez Wartę, po drodze z Poznania do Drezdenka i Szczecina. Prawa miejskie XIV w. W XVI-XVII w. okazała rezydencja Górków, a później Opalińskich. Obecnie ośrodek turystyczny i niewielki przemysłowy (nowoczesna huta szkła).
W centrum rynek z domami kalenicowymi z XIX w. Ok.1,5 km na pd. duże ośrodki wczasowe nad Jez. Lutomskim (173 ha) i Jez. Jaroszewskim (92 ha). Od pn. za Wartą Puszcza Notecka. Wokół Sierakowski Park Krajobrazowy. Liczne znakowane szlaki. Szczególnie godny odwiedzenia rezerwat „Buki nad Jez. Lutomskim", 3 km na pd.
Na pd. od rynku znajduje się kościół NMP Niepokalanie Poczętej, zbud. 1625-29 wg proj. Krzysztofa Bonadury Starszego na planie krzyża, z kopułą. Renesansowe stalle bogato intarsjowane z 1641, w ołtarzu gł. obraz warsztatu Rubensa „Zdjęcie z krzyża". 
W nawach bocznych ołtarze z XVII i XVIII w., m.in. z obrazami Krzysztofa Boguszewskiego; cenny nagrobek, dzieło Sebastiana Sali. Kościół należy do najcen­niejszych w Polsce zabytków manieryzmu.
Zamek Opalińskich znajduje się nad War­tą na wsch. od rynku. Postawiony prawdo­podobnie w XIII w. może na miejscu dawnego grodu. Rozbudowywany w XV i XVI w. przez Górków, a w formach re­nesansowych w XVII w. przez Opalińskich. Był wówczas ich główną siedzibą. Popadł w ruinę w XVIII w., później prawie w całości rozebrany. W 1993-95 odbudowano jedno skrzydło z przeznaczeniem na muzeum. W krypcie z XVI w. kaplica — mauzoleum Opalińskich. W niej 5 bogato zdobionych sarkofagów z XVII w., wydobytych z pod­ziemi kościoła i odrestaurowanych. Na wyższych piętrach zbiory regionalne.
Dalej na wsch. położone jest najstarsze w Polsce Państwowe Stado Ogierów (1829) z budynkami z XIX w. i parkiem.

Podobne prace

Do góry