Ocena brak

Serce i układ krwionośny

Autor /Hipolit666 Dodano /13.10.2011

Dla większości ludzi serce stanowi symbol miłości i uczucia . czy jednak wygląda ono tak jak przedstawiane jest na rysunkach na murach ?

Jedną z możliwych odpowiedzi jest stwierdzenie , że serce jest pompą ssąco-tłoczącą , przepompowującą krew do wszystkich narządów i tkanek dzięki czemu utrzymuje cały organizm przy życiu .

W układzie krążenia centralną rolę pełni serce . Jest mięśniem tworzącym dwie pompy . Każda z nich dzieli się na dwa segmenty połączone zastawkami . Głównymi elementami owych pomp są komory : prawa i lewa . Krew niosąca składniki odżywcze i tlen do wszystkich części

ciała , a zabierająca stamtąd niepotrzebne produkty przemiany materii , przetaczana jest przez ciało za sprawą serca . Najpierw przez płuca , gzie pobierany jest tlen , a usuwany jest dwutlenek węgla . Stamtąd krew ponownie wraca do serca , przechodzi przez lewy przedsionek i lewą komorą do aorty i dalej do mózgu oraz wszystkich pozostałych narządów . Od serca krew przepływa tętnicami , natomiast wraca do niego żyłami . Powracająca do serca krew przechodzi najpierw przez prawy przedsionek , mija zastawkę trójdzielną i wpływa do prawej komory , skąd tłoczona jest do płuc , po świeży tlen .

Serce u dorosłych jest również pompą mięśniową złożoną z czterech części podłączonych do głównych naczyń krwionośnych , transportując krew od i do pozostałych narządów ciała . Rytmiczne skurcze i rozkurcze wymuszają ruch krwi we właściwych kierunkach . Krew transportuje tlen i wszystkie składniki odżywcze do wszystkich okolic ciała , zabierając stamtąd zbędne produkty przemiany materii . Przepływ utlenionej krwi odbywa się za pośrednictwem tętnic , w żyłach natomiast płynie ku sercu krew 'zużyta' , to znaczy pozbawiona tlenu .

Zdrowie każdego narządu wewnętrznego uwarunkowane jest prawidłowym krążeniem , a więc zależy zarówno od skuteczności funkcjonowania mięśnia sercowego , jak i łatwości przepływu krwi przez tętnice . Kondycja układu krążenia zależy od tego , na ile naczynia Krwionośnewolne od rozmaitych przeszkód , np.: złogów tłuszczu lub skrzepów krwi . ważne też , aby ciśnienie krążącej krwi nie przekraczało pewnych wartości . Wysokie ciśnienie krwi - nadciśnienie może uszkodzić naczynia krwionośne lub zwiększyć ryzyko ich zablokowania . objawy niewydolności krążenia zależą od dotkniętego nią narządu lub obszaru . Choroba serca może pociągać za sobą ból w klatce piersiowej , palpitacje lub duszności ; niedostateczne krążenie mózgowe może powodować omdlenia , zawroty głowy roztargnienie (zaburzenia orientacji) , niewłaściwe krążenie w kończynach powoduje obrzęki i bóle .

Serce jest wspaniałym narzędziem , ale też bardzo delikatnym i wymagającym dbałości o nie . Bez serca nie ma w ogóle życia ludzkiego , a upośledzenie jego pracy odbija się na całym organizmie i na jakości naszego życia . Chrońmy więc je już od urodzenia , a może nawet już od chwili powstania życia ludzkiego . Bowiem to my , naszym niewłaściwym stylem życia , doprowadzimy do jego 'ruiny' .

Podobne prace

Do góry