Ocena brak

Septymiusz Sewer [Lucius Septimus Severus]

Autor /aAdolf Dodano /06.05.2013

193-211 rok, założyciel dynastii Sewerów, zdołał pokonać swoich rywali podczas kryzysu, jaki nastąpił po zamordowaniu Kommodusa. Afrykanin, rodem z Leptis Magna w Trypolitanii z silnym piętnem tradycji punickiej, poślubił księżniczkę syryjską Julie Domnę, córkę najwyższego kapłana boga Baala z Emesy.

Cesarzowa, energiczna, inteligentna i wykształcona, sprowadziła na dwór swoją siostrę Julię Mezę i siostrzenice wydane za Syryjczyków: Julię Soemias, matkę Heliogabala, i Julię Mammeę, matkę Sewera Aleksandra, a także wiele innych ludzi Wschodu, pisarzy, erudytów, a zwłaszcza prawników.

Dwór stał się ośrodkiem życia umysłowego. Wpływy wschodnie i kartagińskie zadominowały w polityce religijnej państwa. Sam cesarz był religijny i zabobonny. Żywił szczególne nabożeństwo do Serapisa, pozwolił na kult kartagińskiej Tanit Caelestis w Rzymie, odbudował świątynię Baala w Heliopolis (Baalbek), czczonego pod imieniem Jupiter Heliopolitanus.

Edykt z 202 roku, zabraniający nawracania się na judaizm i na chrystianizm, zakończył dziesięcioletni okres tolerancji, ale zdaje się. że nie był stosowany zbyt rygorystycznie, wyjąwszy niektóre prowincje, jak Afryka i Egipt, a w każdym razie nie przez dłuższy czas.

Podobne prace

Do góry