Ocena brak

Sens życia

Autor /Bernadinek122h Dodano /28.02.2007

Temat: SENS ŻYCIA

Czy życie ma jakiś sens? To pytanie zadaje sobie chyba każdy człowiek. W sposób szczególnie bolesny odczuwamy ostrość tego fundamentalnego pytania w chwilach załamań, kryzysów, rozczarowań. Chodzimy ze zwieszoną głową, wszystko nas denerwuje, nic nas nie zadowala, a w umyśle kołacze się jedna myśl – „życie nie ma sensu!”. Nie wiemy po co żyć. Takie momenty na szczęście szybko mijają, wiemy to z naszego doświadczenia, ale nie zawsze. Mogą doprowadzić czasami do wielkich tragedii. Kiedy człowiek tracąc grunt pod nogami wybiera śmierć, bo innego rozwiązania pustki życiowej nie widzi. Lepiej wcale nie istnieć, niż być zawieszonym w próżni, dlatego tym bardziej nie wolno nigdy obojętnie przechodzić wobec pytania o sens naszej egzystencji.
Sens życia ujmuje się najczęściej pod istnieniem konkretnej osoby: Boga, przyjaciela, męża, żony, dzieci, dla których gotów jestem poświęcić swój czas, zdolności, talenty. Pustka zaczyna się wtedy, gdy nie mamy dla kogo żyć i cierpieć.
Cierpienie jest nieodzownie związane z miłością, zgoda na miłość jest jednocześnie zgodą na cierpienie.
Istnieje kryterium za pomocą którego możemy się przekonać o sensowności naszego istnienia. Wystarczy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: czy istnieje w życiu coś, za co gotowi jesteśmy cierpieć, a nawet oddać swoje życie. Jeżeli jestem gotowy za coś umrzeć to znaczy, że warto żyć, że życie ma głęboki sens.

Do góry