Ocena brak

Sen - WCZESNA NIEPSYCHOLOGICZNA INTERPRETACJA SNÓW

Autor /Polikarp Dodano /12.10.2011

Historia interpretacji snów zaczyna się od prób zrozumienia znaczenia snów nie jako zjawisk psychologicznych, lecz jako rzeczywistych doświadczeń odcieleśnionej duszy czy też jako głosu istot nadprzyrodzonych bądź duchów.

Tak więc Aszantowie uważają, iż jeśli mężczyźnie przyśni się, że ma stosunek płciowy z żoną innego mężczyzny należy go w takim przypadku ukarać zwykłą grzywną za cudzołóstwo, dusze bowiem ich obojga miały stosunek płciowy.

Papuasi Kiwai z Nowej Gwinei brytyjskiej wierzą, iż czarownikowi uda się pochwycić duszę kogoś, kto właśnie śpi, śpiący nigdy nie przebudzi się.

Inną formą przekonania, iż wydarzenia ze snu są rzeczywiste, jest idea, że dusze zmarłych ukazują się w marzeniach sennych aby nas napominać, ostrzegać lub też przekazywać innego rodzaju posłannictwa. Indian Juma i Mohawe napawa na przykład szczególną grozą ukazanie się we śnie niedawno zmarłych krewnych. Odmienną koncepcje znaczenia snów, bliższą wyobrażeniom jakie można napotkać w wielkich kulturach Wschodu, mają inne ludy pierwotne. Tutaj marzenia senne interpretuje się w ustalonym, religijnym i moralnym układzie odniesienia. Każdy symbol ma swe określone znaczenie, a tłumaczenie snu polega na objaśnieniu tych symbolicznych, ustalonych znaczeń.

Wczesna orientalna interpretacja snów także nie opierała się na psychologicznej teorii marzeń sennych, lecz na założeniu, że sen jest skierowany do człowieka przez moce niebieskie. Najlepiej znanymi przykładami tego rodzaju niepsychologicznej interpretacji snów są przytoczone w Biblii sny faraona. Gdy Faraon miał sny, które go zaniepokoiły, rozkazał wezwać wszystkich wróżbitów egipskich oraz wszystkich mędrców i opowiedział im co mu się śniło.

Nie było jednak nikogo kto by umiał je wytłumaczyć faraonowi. Kiedy zwrócił się o wytłumaczenie snów do Józefa, ten rzekł: " Bóg zapowiedział tobie, faraonie, co zamierza uczynić" . Następnie wyjaśnił faraonowi znaczenie tego snu. Owa relacja biblijna wykazuje iż sen uchodził za wizję zsyłaną człowiekowi przez Boga. Można jednakże spojrzeć na sny faraona z psychologicznego punktu widzenia. Czy owe sny należy rozumieć tak, czy też inaczej - to kwestia domysłu. W każdym razie relacja biblijna, podobnie jak wiele innych opowieści pochodzących z dawnych źródeł orientalnych dowodzi, iż sen pojmowano nie jak coś wywodzącego się od człowieka, lecz jako boskie posłannictwo.

Sny - zwłaszcza zgodnie z indyjską i grecką interpretacją - spełniały również innego rodzaju funkcje prorocze: pozwalały rozpoznawać choroby. Posługiwano się ustalonymi symbolami, aby oznaczać pewne cielesne symptomy. Ale tu również, podobnie jak w przypadku proroczego snu faraona, istnieje możliwość interpretacji psychologicznej: podczas snu o wiele jaskrawiej niż w życie na jawie uświadamiamy sobie pewne zmiany w naszym organizmie.

Podobne prace

Do góry