Ocena brak

Sen - PSYCHOLOGICZNA INTERPRETACJA SNÓW

Autor /Polikarp Dodano /12.10.2011

W przeciwieństwie do niepsychologicznej interpretacji snów, według której wyrażają one rzeczywiste zdarzenie lub przekazy od sił zewnętrznych, psychologiczna interpretacja próbuje zrozumieć sny jako wyraz stanu umysły śniącego człowieka. Te dwa ujęcia nie zawsze są odrębne. Wręcz przeciwnie, aż do średniowiecza spotykamy wielu autorów którzy łączą oba punkty widzenia, odróżniając sny, które należy interpretować jako zjawiska religijne, od snów wymagających rozumienia psychologicznego.

Wszyscy zatem oddajmy się interpretacji snów, mężczyźni i kobiety, młodzi i starzy, bogaci i biedni. Nikt nie jest uprzywilejowany ani przez płeć ani przez wiek ani też majątek czy zawód. Sen oferuje swe usługi wszystkim, jest wyrocznią zawsze gotową pełnić rolę naszego nieomylnego i milczącego doradcy. Sen podobnie jak wieszczbiarstwo zapowiada nam przyszłe radości, a dzięki owemu przewidywanemu szczęściu, które nam niesie, przydaje naszym przyjemnością dłuższe trwanie; uprzedza nas nadto o grożących nam niepowodzeniach, tak byśmy mieli się na baczności.

Co się tyczy dawnych teorii marzeń sennych, wystarczy stwierdzić w podsumowaniu, że większość badaczy snów wyznaje jeden z takich oto dwu poglądów: marzenia senne albo przejawiają naszą zwierzęca naturę, będąc bramą złudzeń, albo też są wyrazem naszych najbardziej racjonalnych sił - wrotami prawdy. Marzenia senne mają w sobie coś zarówno z naszej irracjonalnej, jak i racjonalnej natury i że sztuka interpretacji snów ma właśnie na celu zrozumienie kiedy w marzeniu sennym daje o sobie znać lepsza część naszego "ja" , a kiedy wyziera z niego nasza natura zwierzęca.

Podobne prace

Do góry