Ocena brak

Schismatoglottis 'Green & Gold'

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Nazwa tego rodzaju znaczy dosłownie "rozdwojony jezyk" i nawiązuje do efektu zrzucania przez roślinę po przekwitnięciu górnej części pochwy kwiatostanowej. Różne formy roślin z rodzaju Schismatoglottis były bardzo popularne w XIX wieku. Dzisiejsze mieszańce, o wzniesionym, zbitym pokroju i wzorzystych liściach długości do 20 cm, wyhodowano z gatunków pochodzących z tropikalnych obszarów Azji i Ameryki. Schismatoglottis można łączyć z blisko z nim spokrewnioną aglaonemą i difenbachią. Wymagają podobnych warunków, czyli mało światła, wysokiej wilgotności i ciepła.

Najlepszy przyrost, który trwa nieustannie przez cały rok, uzyskamy, zapewniając roślinie stałe, ciepłe warunki uprawy. Zimą temperatury nie powinny spaść poniżej 16°C, a najlepszy jest zakres od 24 do 27°C.

S.'Green and Gold' powinien rosnąć w zacienionym miejscu. Idealne jest słabe światło pokoju wychodzącego na północ. Jeśli światło otrzymywane przez roślinę jest bardzo słabe, uzupełniamy je oświetleniem sztucznym.

Ważne jest regularne podlewanie, lecz należy uważać z ilością podawanej wody, gdyż kompost musi być tylko lekko wilgotny. W zimie podlewamy mniej.

Ta roślina lubi wilgoć. W ciepłe dni regularnie zraszamy liście. Stawiamy w pobliżu naczynie z wodą, jeśli znajduje się w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem. Wilgotność można także zwiększyć, umieszczając doniczkę na tacy z granulkami absorpcyjnymi. Należy także pamiętać o wymaganiach co do podlewania. Podnosimy doniczkę nad poziom wody, stawiając ją na odwróconym spodku.

Wiosną i latem nawozimy co dwa miesiące, zwykłym nawozem dla roślin doniczkowych.

Przesadzamy, gdy korzeniom brakuje miejsca (wystają przez otwory odpływowe). Używamy łatwo przepuszczalnej ziemi gliniastej.

Jest to roślina odpowiednia do uprawy w terrarium, jak i w ogródku butelkowym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce ukrywają się pod woskowymi osłonkami w pochewkach liści. Usuniemy je wacikiem zamoczonym w alkocholu metylowym. W przypadku poważnej inwazji stosujemy insektycyd systemiczny. 

Brązowienie brzegów liści jest wynikiem oparów gazowych, albo zbyt suchych i ciepłych warunków.

Podobne prace

Do góry