Ocena brak

SAVONAROLA Fra Girolamo

Autor /Uniewit Dodano /13.04.2012

1452-98, Słynny mnich z Ferrary, porywający kaznodzieja, reformator religijno-polityczny, dominikanin, od 1491 opat klasztoru San Marco we Florencji.

W swoich kazaniach i egzortach z niesłychaną mocą przekonywania swej płomiennej wymowy atakował rozpustę, żądzę bogactw duchowieństwa, śmiałość stroju, smakoszostwo, swobodę artystyczną. Dając sam przykład swoich ascetycznych przekonań wyprzedał posiadłości ziemskie klasztoru i zmusił mnichów do pracy.

Gdy w 1494 wypędzono Medyceuszów, stał się duchowym władcą miasta, zniósł lichwę, anulował długi, wskrzesił instytucje republikańskie. Jednak jego surowość budziła przerażenie - ćwiczył swoich zwolenników w szpiegowaniu cudzych grzechów, a Występując przeciw kultowi pogańskiej starożytności, nakazywał niszczenie obrazów i rzeźb nie dość chrześcijańskich w duchu.

Zachowane kazania wyjaśniają w pewnej mierze, dlaczego zdołał zyskać stronników w takich artystach, jak Botticelli, Pico delia Mirandola, Ficino i młody Michał Anioł. Wzburzony skandalami na dworze papieża Aleksandra VI, Savonarola wystąpił przeciw niemu, stając po stronie króla fr. Karola VIII, którego wojska wkroczyły do Włoch.

Doprowadziło to do ekskomuniki papieskiej w 1497, po której fanatyczny mnich oświadczył, że Aleksander jest fałszywym papieżem, wybranym tylko dzięki symonii.

Nieprzyjaźni mu miejscowi franciszkanie i zagrożeni interdyktem ojcowie miasta skorzystali z rozruchów w 1498, aby pojmać Savonarolę, oskarżyć o herezję i spalić na stosie pośrodku Piazza delia Signoria, w miejscu dziś jeszcze oznaczonym płytą kamienną.

Savonarola portret (ok. 1497) Fra Bartolomea, Florencja, San Marco, cela Savonaroli. Rysunek piórkiem Leonarda da Vinci, Wiedeń, Albertina.

Podobne prace

Do góry