Ocena brak

Salwinia pływająca

Autor /Domarat876 Dodano /21.02.2012

 

Wygląd: Roczna, niewielka pływająca paproć wodna. Pędy 3 20 cm długie i tylko 2-3 mm grube, rozgałęziające się. Korzeni brak. Nie przytwierdzone do podłoża rośliny unoszą się na powierzchni wody. Liście wyrastają po trzy w okółkach i są różnie ukształtkowane.

Dwa górne są zielone, pływające na powierzchni wody, eliptyczne, 10-15 mm długie, do 10 mm szerokie, u nasady sercowate, na szczycie tępe lub płytko wycięte. Ich powierzchnia jest gęsto pokryta bro-dawkowatymi papillami, z których wyrastają pęki (po 4) sztywnych, łukowato wygiętych włosków.

Taka powierzchnia gromadzi tyle powietrza, że skutecznie chroni liście przed zamoczeniem. Jesienią włoski brązowieją i niszczeją, Wewnątrz liści liczne komory powietrzne, które pomagają w utrzymaniu ich na powierzchni wody, podobnie jak pływające boje.

Trzeci liść w okółku jest zanurzony w wodzie, nie zielony, podzielony na liczne nitkowate odcinki, także bogato owłosiony, w pewnym sensie pełni funkcje brakujących korzeni, Na odgałęzieniach tego liścia w pobliżu nasady tworzy się 3 8 kupek zarodni szczelnie okrytych rozrośniętą dwuwarstwową zawijką.

Dojrzałe mogą osiągać 3 mm średnicy. W osobnych kupkach tworzą się makro- lub mikrospo-rangia.

Dojrzewanie zarodników: VIII-IX.

Siedlisko: Zwykle wraz z rzęsą w spokojnych, osłoniętych od wiatru, nasłonecznionych wodach, często w starorzeczach otoczonych drzewami, wśród trzcin.  

Występowanie: W Polsce w rozproszonych stanowiskach na niżu. Eurazja po Niemcy, gdzie osiąga zachodnią granicę zasięgu.

Podobne prace

Do góry