Ocena brak

Rzymianin Girolamo Frescobaldi

Autor /Burchard Dodano /09.04.2013

Rzymianin Girolamo Frescobaldi (1583—1643), spiewak i klawesynista, organista koscioła św. Piotra, wielka sława w tym zakresie, był jednym z najwczesniejszych mistrzówsamodzielnej muzyki instrumentalnej. Był — jak jemu współczesni — zwolennikiemjednotematycznosci (ricercare), choc w formach typu canzony wykazywał tendencje wreczprzeciwne. Pisał te toccaty, capriccia i organowe utwory koscielne ujete w zbiorze Fiorimusicali.

Poznał w czasie podróy w słubie monych niderlandzka i angielska muzykeinstrumentalna. Był mistrzem kontrapunktu i wirtuozem w zakresie rónych technik słuacychpogłebieniu wyrazu (durezze i slravagane), troszczył sie n^e o prawidłowosc w prowadzeniugłosów, lecz o intensywnosc ekspresji, która trudno nie nazwac subiektywna. Z punktu widzenia ewolucji muzyki mona go nazwac manierysta najwiekszego formatu; nie tworzyłnowych form, lecz przejmował ju zastane, udoskonalajac ich konstrukcje i pogłebiajacwyraz. Najwieksze osiagniecia miał na polu formy toccatowej.

Toccata Frescobaldiego składała sie z wielkiej ilosci przewanie bardzo zwiezle uformowanych czesci (przywielokrotnych zmianach tempa); po raz pierwszy te mówi kompozytor w przedmowie dozbioru Toccate e Partite(16l4—16)— o swobodzie wykonawczej, obejmujacej przedewszystkim zmiany tempa.

Podobne prace

Do góry