Ocena brak

Rzeżączka gardła i migdałków

Autor /karanga Dodano /22.11.2013

Rzeżączka gardła i migdałków występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Zakażenia o tej lokalizacji — nie powodujące zwykle, poza chrypką, utrudnieniem łykania oraz zaczerwienieniem gardła i migdałków, większych dolegliwości — występują coraz częściej. Nie wiadomo jednak, czy wynika to rzeczywiście jedynie z rozpowszechnienia odmiennych form współżycia seksualnego w postaci stosunków orogenitalnych. Dawniej rzadziej badano wydzielinę z gardła na obecność gonokoków, stwierdzane w gardle gonokoki nie były jednak odpowiednio różnicowane z innymi dwoinkami rodzaju Neis-seria, np. meningokokami, które często spotyka się w gardle. Dziś warunkiem rozpoznania rzeżączki o takim umiejscowieniu jest nie tylko wyhodowanie oksydazododatnich Gram-ujemnych dwoinek, ale ich identyfikacja przy zastosowań: fluorescencji (IF), fern koaglutynacji. 

Uwzględniając powyższe kryteria i stwierdza się zakażenia gardła nawet u ok. 7% heteroseksualnych, chorych na rzeżączkę mężczyzn, 12,5% zakażonych kobiet oraz 25% męskich pacjentów homoseksualnych. Wśród nich kilkanaście procent stanowią takie osoby, u których jest to jedyne umiejscowienie zakażenia. Ryzyko zaf każenia jamy ustnej i gardła podczas kontaktów orogenitalnych z osobą chorą, w przypadku fellatia, ocenia się na ok. 30%; jest ono 2-krotnie większe niż przy cunni* lingus.

Łagodna posocznica gonokokowa określana też jako dermatitis-arthritis syndrom zdarza się u chorych obojga płci, częściej jednak u kobiet. Objawy rozwijają się w ciągu kilku dni. Występuje uczucie rozbM cia, mierna gorączka, bóle stawów, zwłaszfe cza małych, oraz charakterystyczne, nieliczne wykwity skórne, głównie na rękach i stoi pach, w postaci grudek średnicy mniejszej niż 5 mm, z czerwoną obwódką, które bardzo szybko przekształcają się w krostki. Na ogół z tych zmian nie udaje się wyosobnić gonokoków, choć za pomocą badania immu-nofluorescencyjnego można je wykazać w skórze. Zmiany stawowe są przemijające i jałowe. Zmiany skórne są tak charakterystyczne, że stanowią sygnał do badania w kierunku rzeżączki. Często stwierdza się gof-nokoki w obrębie narządu rodnego lub odbytnicy, z reguły w migdałkach. Wysunięto przypuszczenie, że przypadki te wywołane są przez specjalny typ gonokoków.


Podobne prace

Do góry