Ocena brak

Rwa kułszowa

Autor /rambo Dodano /30.01.2014

Rwa kulszowa, czyli ischialgia, występuje po podrażnieniu korzonków L5 i SI. Wywołuje ona ból umiejscowiony w pośladku i promieniujący ku dołowi, wzdłuż tylnej, a czasem bocznej powierzchni uda i łydki. Za główną przyczynę rwy kulszowej przyjmuje się wypadnięcie jądra miażdżystego krążka międzykrę-gowego w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Podczas chodzenia chorzy unikają rozciągania nerwu kulszowego i zmiany pozycji połączonej z ruchem kręgosłupa lędźwiowego. Prostowniki tułowia w odcinku lędźwiowym są silnie napięte. Ruchy kręgosłupa są ograniczone, szczególnie zginanie i prostowanie. Pacjenci chodząc utrzymują kończynę w ułożeniu zgięciowym w stawach biodrowym, kolanowym oraz skokowym. W okresie ostrym choroby zalecane jest przyjmowanie odpowiednich pozycji ułożeniowych zmniejszających ból oraz leków uśmierzających ból i rozluźniających mięśnie. Po tym okresie masaż przeprowadzamy na odcinku lędźwiowo-krzyżowym grzbietu, na całym chorym pośladku oraz na tylnej stronie kończyny dolnej chorej.

Pacjent leży na brzuchu (w przypadku powiększonej lordozy lędźwiowej zaleca się podkładanie pod brzuch wałka w celu zwiększenia efektywności masażu): w pierwszym okresie masaż należy wykonywać delikatnie i ostrożnie.

Głaskanie pośladków i odcinka lędźwiowego grzbietu - wykonujemy całymi powierzchniami dłoniowymi obu rąk od dolnej części pośladka, przez cały pośladek i odcinek lędźwiowy grzbietu. W fazie końcowej głaskania ręce kierujemy na boczną stronę grzbietu. Głaskanie przeprowadzamy po obu stronach .

Rozcieranie punktowe - stosujemy na odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Rozcieranie odcinka lędźwiowego grzbietu - wykonujemy opuszkami palców jednej ręki, druga ręka stanowi obciążenie ręki masującej. Opuszki palców opieramy na bocznej stronie grzbietu (linia pachowa środkowa) na wysokości pośladka. Rozcieranie w formie ruchów okrężnych przeprowadzamy do kręgosłupa, pasmo obok pasma, przesuwając rękę w górę odcinka lędźwiowego grzbietu.

Rozcieranie pośladków - dłoń zaciskamy w pięść, aby paliczki bliższe tworzyły płaską powierzchnię. Pięść przykładamy płasko na środek pośladka i rozcieramy miejscowo wykonując ruchy obrotowe w stawie nadgarstkowym. Rozcieranie przeprowadzamy na obu pośladkach.

Ugniatanie - wykonujemy chwytem „szczypcowym” oburącz równocześnie, naprzemiennie, od dolnej części pośladka, przez pośladek i odcinek lędźwiowy grzbietu. Ugniatamy po obu stronach.

Ugniatanie punktowe - masujemy odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Wibracja pośladków.

Wibracja grzbietu.

Ugniatanie pośladka - przeprowadzamy tylko po stronie chorej. Przykładamy łokieć do środkowej części pośladka i ugniatamy miejscowo.

Następnie masujemy tylną stronę chorej kończyny dolnej wykonując głaskanie, rozcieranie, ugniatanie oraz wibrację. Na tylnej stronie chorej kończyny dolnej dodatkowo stosujemy następujące techniki:

•    rozciąganie mięśni kulszowo-goleniowych — przeprowadzamy w formie „przełamywania” mięśni tylnej strony kończyny dolnej, od pięty do pośladka. Dwoma rękami chwytem „kleszczowym” obejmujemy mięśnie w dolnej części łydki i przesuwamy ręce w strony przeciwne,

•    rozcieranie posuwiste - masujemy opuszkami palców II, III, IV jednej ręki, druga ręka stanowi obciążenie ręki masującej. Rozcieranie posuwiste wykonujemy od pośladka przez środek uda i środek łydki.

Następnie pacjent obraca się na plecy. Unosimy kończynę dolną chorą (wyprostowaną w stawie kolanowym) do góry kilka stopni, wykonujemy zgięcie grzbietowe stopy 3 razy, następnie znów unosimy kończynę o kilka stopni, zginamy grzbietowo stopę 3 razy itd., aż do granicy bólu.

 

Podobne prace

Do góry