Ocena brak

Rwa kulszowa

Autor /KerryKGR Dodano /18.07.2007

Silny, ostry i przeszywający ból okolicy lędźwiowej promieniujący wzdłuż kończyny dolnej ? tego typu dolegliwości związane są z rwą kulszową. To często spotykany zespół bólowy. Dolegliwości częściej występują u mężczyzn niż u kobiet, przeważnie po 30 roku życia, ale praktycznie dotyczą wszystkich grup wiekowych. Jak rozpoznać typowe objawy choroby, co powoduje ból, jak leczy się rwę kulszową i jak można jej zapobiegać? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej.

? Objawy rwy kulszowej:

Ostry, silny, przeszywający ból może wystąpić nagle po uniesieniu ciężaru, nagłym ruchu, potknięciu się itp. Ból rozpoczyna się zwykle w okolicy lędźwiowej i promieniuje wzdłuż nerwu kulszowego przez pośladek w kierunku uda i podudzia czasem aż do stopy. Bóle mogą przejawiać się w tak silnych atakach, że uniemożliwiają choremu nawet obracanie się w łóżku. Każdy ruch jest bolesny.

Dolegliwości bólowe są wyzwalane lub nasilane przez kaszel, napięcie mięśni brzucha, uniesienie wyprostowanej kończyny, zgięcie głowy lub tułowia. Przy chodzeniu chorzy oszczędzają zajętą kończynę, utrzymując ją w zgięciu i unikają opierania się na pięcie. Ruchy wykonują powoli, bardzo ostrożnie. Pacjent przybiera pozycję ciała, która najmniej nasila ból. Przymusowa pozycja ciała wyraża się ugięciem kończyn dolnych w stawie biodrowym i kolanowym, a także odruchowym wyprostowaniem i bocznym skrzywieniem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Mogą też występować objawy uszkodzenia korzeni nerwowych: osłabienie czucia oraz osłabienie siły mięśni podudzia i stopy. W długotrwałym przebiegu choroby niekiedy dołącza się zanik i zwiotczenie mięśni podudzia.

Częstość nawrotów i czas trwania dolegliwości są bardzo różne i zależą w znacznym stopniu od przyczyn zespołu. Dla potwierdzenia rozpoznania przeprowadza się badanie neurologiczne oraz badanie radiologiczne kręgosłupa, które zwykle wykazuje obecność zmian zwyrodnieniowych.

? O kręgosłupie, kręgi, krążek międzykręgowy, nerwy rdzeniowe:

By zrozumieć istotę opisywanych dolegliwości bólowych, trzeba wiedzieć jak zbudowany jest kręgosłup. Kręgosłup stanowi centralną oś ciała będącą jego podporą, spełnia również funkcję ochronną w stosunku do przebiegającego w jego kostnym kanale rdzenia kręgowego. Od rdzenia kręgowego odchodzą parzyste nerwy rdzeniowe, wychodzące przez odpowiednie otwory międzykręgowe.

Kręgosłup zbudowany jest z odcinków utworzonych przez kręgi i znajdujące się pomiędzy nimi krążki międzykręgowe, potocznie zwane dyskami. To właśnie krążki międzykręgowe zapewniają kręgosłupowi elastyczność. Oddzielają one od siebie poszczególne kręgi oraz amortyzują obciążenia.

? Krążek międzykręgowy ? kiedy jest odpowiedzialny za ból?

Możliwość amortyzowania obciążeń zapewnia krążkowi międzykręgowemu specjalna budowa.

Podobne prace

Do góry