Ocena brak

Rukiew wodna

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina zwykle żyjąca w wodzie, trwała, naga lub tylko skąpo owłosiona, o wysokości 60-100 centymet-rów. Łodygi rozgałęziają się, dolnej części pełzające i tworzące liczne korzenie przybyszowe, w górnej części podnoszące się lub pływające. Liście są pf ustawione skrętoległe, pierzaste, ostre w smaku. Odcinki liści - u dolnych 1-3, u górnych 5-9 lub więcej - są okrągłe lub szerokojajowate. Kwiatostan na szczycie pędu oraz w pachwinach liści, kwiaty białe do przebarwionych na liliowo, pylniki żółte. Cztery płatki korony z długimi paznokciami, prawie dwa razy tak długie jak cztery odstające działki kielicha. Zalążnia dwukomorowa, górna. Łuszczyna wzniesiona, prosta lub zgięta, na 13-18 mm długości.

Siedlisko: Wody płynące, źródła; uprawy.

Rozmieszczenie: Prawie na całym świecie. W Europie na północy po Szkocję, południową Szwecję i mniej więcej do 55° szer. geogr. półn. w Rosji.

Okres kwitnienia: Od maja do września.  

Zastosowanie: Młode zioło jest w smaku gorzkie i aromatyczne, nadaje się jako dodatek do sałatek, przyprawa do twarożku lub wprost do nakładania na chleb. Nasiona są używane tak jak czarny pieprz. Rukiew była znana jako środek przeciw szkorbutowi. Jest zalecana przy witaminowych kuracjach wiosennych.

Uwagi ogólne: Rukiew ma różne formy wzrostu.

Postać płytkich wód: łodyga zielna, licie nadwodne z 3-4 parami odcinków pierzastych.

Postać głębokich wód: obła pływająca łodyga, zwykle nie kwitnąca, liście tylko z 1-2 parami odcinków.

Dojrzała do kwitnienia postać młodociana: tylko z liśćmi nie podzielonymi.

Postać lądowa: łodyga zielna, liście nie podzielone, najwyżej z 1-2 parami odcinków pierzastych.

Podobne prace

Do góry