Ocena brak

ROZWÓJ JĄDRA I DRÓG WYPROWADZAJĄCYCH

Autor /liza Dodano /12.01.2012

Rozwój jądra rozpoczyna się w połowie 2 miesiąca życia zarodka. W tym czasie sznury płciowe rozrastają się na długość i tworzą zawiązki późniejszych zrazików i cewek nasiennych jądra. Końcowe odcinki tych sznurów łącząc się z sobą wielokrotnie w pobliżu krezki gruczołu tworzą zawiązek sieci jądra (rete testis). Równocześnie tkanka mezenchymatyczna oddzielająca sznury tworzy przegródkiprzedzielające zraziki oraz wnika pod nabłonek surowiczy pokrywający jądro tworząc jego błonę białawą (tunica albuginea).

W 3 miesiącu życia płodowego część komórek mezenchymalnych zrazików przekształca się w podobne do nabłonka tzw. komórki śródmiąższowe, które tworzą dokrewny gruczoł śródmiąższowy jądra. Pod koniec 4 miesiąca komórki śródmiąższowe Stanowią około połowy miąższu jądra, później jednak, pod koniec 10 miesiąca zanikają, by się ponownie ukazać dopiero w okresie dojrzewania płciowego. Część mezenchymy wreszcie w otoczeniu sieci jądra tworzy tkankę łączną śródjądrza (mediastinum testis).

W początkowo litych zawiązkach cewek nasiennych jądra między 5 i 7 miesiącem życia płodowego a w części cewek dopiero po urodzeniu pojawia się światło. W cewkachmwystępują dwa rodzaje komórek; jeden są to komórki nabłonkowe przekształcające w tzw. komórki podpórkowe (Sertoliego), drugi rodzaj tworzą komórki płciowe, czyli spermatogonie. Dalsze różnicowanie się ich w spermatocyty I i II rzędu, tych zaś w sper-matydy i wreszcie w plemniki rozpoczyna się dopiero w okresie dojrzewania płciowego) około 13 roku życia.

Podobne prace

Do góry