Ocena brak

Rozwój energii elektrycznej

Autor /Elektryk Dodano /31.01.2012

Znalazłszy sposób na zamianę elektryczności w energię mechaniczna, Faraday pracował nad tym, jak poprzez ruch mechaniczny wytworzyć elektryczność. I znowu jego odkrycia pchnęły in­nych do skonstruowania urządzeń używanych praktycznie. Do 1870 r. potrafiono konstruować generatory o znacznej (jak na owe czasy) mocy, a w 1881 r. w Godalming, w angielskim hrabstwie Surrey, otworzono pierwszą w świecie elektrow­nię, w której generatory były napędzane energią wody z pobliskiej rzeki Wey. W miasteczku latar­nie gazowe zastąpiono elektrycznymi, a miejsco­wy burmistrz płacił rocznie prawie 200 funtów z kasy miejskiej, aby ulice były oświetlane świa­tłem elektrycznym.
Niestety, w porównaniu z lampami gazowymi nowy system okazał się kosztowny i niewielu było chętnych do jego wykorzystania. Pierwszą elek­trownię zamknięto u zaledwie dwa i pół roku od dnia otwarcia. Zbudowana w 1882 r. pierwsza elektrownia londyńska znalazła dużo większą kli­entelę. Tempo z jakim ważniejsze sklepy, restau­racje i hotele instalował) oświetlenie elektryczne w miejsce gazowego sygnalizowało, że produkcja energii elektrycznej wkrótce stanie się jedną z istotniejszych gałęzi przemysłu.
Silniki elektryczne i generatory prądu (prądni­ce) mają ze sobą tak wiele wspólnego, że niektóre prostsze konstrukcje mogą być używane jako jedno i drugie. Najprostszy silnik elektryczny to zwinięty w cewkę na żelaznym rdzeniu drut. zamontowany na wale w taki sposób, że może się on swobodnie obracać pomiędzy biegunami stałe­go magnesu podkowiastego. Cewka działa jak elektromagnes, gdy przepuszczamy przez nią prąd. a znajdujący się w jej wnętrzu rdzeń wzmacnia wytwarzane pole magnetyczne.

Podobne prace

Do góry