Ocena brak

Rozwój dogmatów

Autor /Czcirad Dodano /02.12.2012

Rozwój nauczania w Kościele od czasów apostolskich (DV 8). Autentyczny rozwój domaga się zachowania -mimo zmian - identyczności między nową nauką, a oryginalnym depozytem wiary albo objawieniem, które punkt szczytowy osiągnęło w Jezusie Chrystusie.

Św. Wincenty z Lerynu (zm. przed rokiem 450) rozwój dogmatów porównywał do rozwoju człowieka, który mimo zmian zacho-wuje tożsamość, przekształca się bowiem z dziecka w człowieka dorosłego, a mimo to zawsze pozostaje tą samą osobą. John Henry Newman (1801-1890) przeszedł na katolicyzm, gdy kończył pisać O rozwoju doktryny chrześcijańskiej (1845).

Skrytykował on podaną przez św. Wincentego regułę wszechobecności, powszechności i jednomyślności, “quod ubique, quod semper, quod ab omnibus creditum est” (łac. “to, w co wierzą wszędzie, zawsze i wszyscy”) jako zbyt abstrakcyjnął opracował siedem oznak, lub kryteriów rozróżniania pomiędzy rozwojem wiernym, a zniekształceniem. W zmaganiu się z zagadnieniem rozwoju wiele zależy od tego, w jaki sposób człowiek pojmuje objawienie, rozumienie i interpretację.

Zob. depozyt wiary, doktryna, tradycja.

Podobne prace

Do góry