Ocena brak

Róża sina

Autor /Zefir Dodano /10.02.2012

 

Wygląd: Prosto wzniesiony krzew 1-3 m wysokości z lśniąco kasztanowobrunatny-mi gałęziami i po-pielatoniebiesko oszronionymi lub czerwono nabiegłymi smukłymi gałązkami. Nieliczne kolce są proste lub tylko lekko zgięte, rzadziej silniej zagięte, z nasadą 2-6 mm długości, na gałązkach kwia-tonośnych często bardzo małe i szczególnie rzadkie.

Liście przeważnie 7-9-listkowe, pierzasto złożone, na gałązkach kwiatowych częściowo tylko 5-listkowe; listki eliptyczne lub podługo-wato-owalne, 1,5-4,5 cm długości i 1-2,5 cm szerokości, pojedynczo ostro ząbkowane, w dolnej części zazwyczaj całobrzegie, od spodu bladozielone, z 5-10 parami dość silnie występujących nerwów, prawie zawsze nagie. Kwiaty 2 do wielu, czerwone, 3-4 cm średnicy, tylko słabo pachnące.

Szypułka kwiatowa 0,5-1,5 cm długości, tak długa lub wyraźnie dłuższa niż dno kwiatowe, otoczona czerwonawo nabiegłymi przysadkami, pokryta trzoneczkowatymi gruczołami i nielicznymi kolcami. Działki kielicha wąskie, 1,5-2,5 cm długości, przeważnie nie podzielone, rzadziej z małymi ząbkami albo nitkowatymi piórkami.

Płatki korony tylko 1,5 cm długości, krótsze niż działki kielicha. Szyjka słupka prawie nie wystaje z rozszerzonego dna kwiatowego, nie wyrasta ponad pręciki. Owoc pozorny kulisty, pomarańczowy do wiśniowoczerwonego, skórzasty.

Siedlisko: W zaroślach w górach, na pryzmach kamieni, na porębach oraz w szczelinach skalnych. Na podłożu bogatym w wapń.

Rozmieszczenie: Góry Europy Środkowej i Południowej. Od Pirenejów do Jury i Wogezów, na południu od Apeninów przez Alpy aż do Karpat i Gór lliryjskich. W Polsce w Karpatach; w rozproszonych stanowiskach także na niżu. Okres kwitnienia: Czerwiec i lipiec.

Uwagi ogólne: Gatunek ten można w górach łatwo odróżnić od róży alpejskiej (Rosa pendulina) po niebieskawo nabiegłych gałązkach.

Podobne prace

Do góry