Ocena brak

Równowaga barw / budowa obrazu

Autor /gregory Dodano /04.12.2013

Jak już wspomniano, odcienie barw w czterobarwnym drukowaniu tworzone są przez określone ilości farb: cyjanowej, purpurowej, żółtej i czarnej. Zmiany ich ilości powodują odchylenie barwy odbitek. Aby zapobiec zmianom, proporcje farb muszą być zachowane w odpowiedniej równowadze. Zmiana wyłącznie udziału farby czarnej powoduje, że odcień barwy staje się tylko jaśniejszy lub ciemniejszy. W ocenie człowieka tego rodzaju zmiana jest mało rażąca. Podobnie dzieje się, kiedy zmianie ulegają w odpowiednich proporcjach ilości barw chromatycznych wywołują one analogiczną zmianę tylko jasności. Natomiast krytycznie reagujemy na zmiany odcienia barwy. Powstają one wskutek niejednakowych zmian ilości farb chromatycznych, szczególnie gdy zmiany te zachodzą w przeciwnych kierunkach. Powodują one zmianę równowagi barw, którą można najłatwiej rozpoznać na polach szarości pasemka kontrolnego. Równowagę barw często określa się jako równowagę szarości.

W jakim stopniu oddziaływać będą wahania poszczególnych farb drukowych, zależeć będzie od procesów technologicznych poprzedzających drukowanie.

Ważne pytania przy drukowaniu to:

- z jakich farb składają się pola szarości?

-jak pociemnić kolorowe obszary obrazu?

-jak powstają cienie i głębia obrazu?

W skrócie: z czego składają się obszary szarości i achroma-tyczne oraz jakie z tego wynika maksymalne pokrycie powierzchni? Dla przypomnienia: wartości szarości oraz barwy achromatyczne mogą być otrzymywane z cyjanu, purpury i żółtego jak i z czerni. Możliwa jest także ich kombinacja.

 

Podobne prace

Do góry