Ocena brak

Rośliny nagonasienne

Autor /Kazek Dodano /31.01.2012

Nagonasienne są najstarszą grupą roślin wytwa­rzającą prawdziwe nasiona. Mogą osiągać olbrzy­mie rozmiary dzięki corocznemu przyrostowi słojów. (Do nagonasiennych należą niektóre z najwyższych drzew na świecie, jak kalifornij­skie sekwoje.) Mają prymitywne kwiaty, a nasio­na znajdują się w specjalnych strukturach, szysz­kach. Stanowią podstawowe źródło drewna -uzyskuje się z nich miazgę do wyrobu papieru.
Rośliny iglaste, jak sosny i świerki, to najlepiej znane nagonasienne, ale odkryto też inne gatunki, występujące głównie w rejonach tropikalnych. Na przykład sagowce (Cycadopsida) wyglądają jak palmy czy paprocie. Ich naturalnym środowi­skiem są wyłącznie tropiki, ale czasami s:j hodo­wane w sztucznych warunkach cieplarni, oranże­rii czy palmiarni.
Rozmnażanie odbywa się za pośrednictwem zarodników przenoszonych z wiatrem między męskimi i żeńskimi „kwiatami". U niektórych gatunków zapłodnienie trwa bardzo długo - na przykład zarodniki sosny cały rok wrastają w ko­mórkę żeńską, by się z nią połączyć - jednak u in­nych, jak u cisa, proces ten jest o wiele szybszy.
Nasiona wysypują się z dojrzałych szyszek żeńskich i są roznoszone przez wiatr, a często także przez ptaki.

Podobne prace

Do góry