Ocena brak

ROLAND DE LA PLATIERE Jeanne - Manon

Autor /Wszerad Dodano /12.04.2012

Jeanne-Manon Philipon, zw. Madame Roland, 1754-93, jedyna pozostała przy życiu z siedmiorga dzieci mistrza grawerskiego, otrzymała staranne wychowanie, które rozszerzała sama o naukę jęz. ang. i wł. oraz o entuzjastyczną lekturę Plutarcha i J. J. Rousseau. Poślubiwszy starszego od siebie o 20 lat inspektora manufaktur Jean Marie Roland de la Platiere'a, spędziła 10 lat domowego szczęścia z mężem i córką w Amiens, później pod Lyonem.

Rolandowie wrócili do Paryża w 1791. Podczas gdy mąż zapisał się do klubu jakobinów, ona roztaczała swe uroki i pasję polityczną w swym salonie przy rue Guenegaud, oczarowując takich ludzi, jak Brissot, Petion, Camille Desmoulins, Condorcet, Buzot i Robespierre. Danton i Robespierre wcześnie wymknęli się jej wpływowi, za co znienawidziła ich serdecznie.

Była wszakże inspiratorką żyrondystów - znaczna część ich polityki zrodziła się w jej salonie. Nakaz aresztowania przywódców żyrondy objął także jej męża. Pani Roland udała się natychmiast do Konwentu i odważnie, choć bezskutecznie, przemówiła w obronie męża, który zresztą zdołał uciec do Rouen. Aresztowano ją nazajutrz.

Czekając długi czas na proces w więzieniu w Conciergerie, zdobyła dzięki sympatii strażników przybory do pisania i ułożyła Apel do bezstronnej potomności (fr. Appel a. 1'impartiale posterite\ później wielokrotnie wydawany. Skazano ją na śmierć jako „uczestniczkę spisku przeciw jedności i niepodzielności Republiki" i ścięto na placu Republiki (dziś Zgódy). Szła na gilotynę z uśmiechem i stoickim spokojem.

Do stojącego w pobliżu posągu Wolności miała się zwrócić ze słynnymi słowami: „O wolności, ileż zbrodni popełnia się w twoim imieniu!", fr. O libertó! que de crimes on commet en ton nom! (Na miejscu posągu postawiono w 1836 obelisk.) Na wieść o straceniu pani Roland mąż jej popełnił samobójstwo.

Podobne prace

Do góry