Ocena brak

Rogowacenie starcze

Autor /karanga Dodano /22.11.2013

Są to zmiany występujące głównie w starsźym wieku i w obrębie skóry starczej (su-ć cha, ścieńczała, pomarszczona, o zmniejszonej elastyczności), zwłaszcza w okolicach narażonych na działanie promieni; 'słonecznych, tj. twarzy i rąk. Sprzyja również powstaniu zmian tego: typu zażywanie przed wie-l loma laty arsenu jako leku lub w przypadku korzystania z wody zawierającej arsen.

Objawy kliniczne. Są to wykwity na ogół płaskie, o chropawej, hiperkeratotycznej po4 wierzchni, nieco brunatnie przebarwione.

O początku 'rozwoju nowotworu świadczy minimalne krwawienie przy próbie usuwania nawarstwień rogowych. -

Rozpoznanie różnicowe dotyczy: 1) brodaw-kŁ,łojotokowej (verruca seborrhoica), która różni się ciemniejszym zabarwieniem i łat-| wiejsżym usuwaniem mas rogowych, 2) na4 błoniaka podstawnokomórkowego (epithelio-ma basocellulare), który różni się obecnością wału perełkowatego na obwodzie. Rozstrzel ga badanie histologiczne.

Leczenie polega na: 1) usuwaniu chirurgicznym, 2) krioterapii, 3) stosowaniu 5% maści 5-fluorouracylowej codziennie w ;e|ą§ gu 2—3 tyg., aż do wystąpienia silnego sianu zapalnego, sączenia i całkowitego złusfe-czenia się zmiany.

Szczególnym wskazaniem do terapii* rnaś-' ttowej są liczne ogniska (keratosis multiplex) i; w tych przypadkach należy stosować maść na całą twarz (z wyjątkiem oczu i warg), co powoduje początkowo bardzo silne obja-l wy podrażnienia, ale wyniki są bardzo dobre i wyleczenie jest zazwyczaj trwałe.

 

Podobne prace

Do góry